Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

CHP'den TPAO eleştirisi

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, üyesi olduğu komisyonda görüşülen Türk Petrol Yasa Tasarısı'nda ulusal bir petrol politikasının ortaya konulmadığını, yabancı yatırımcının önünün açıldığını söyledi.

CHP'den TPAO eleştirisi

 


TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, komisyonda görüşmeleri süren Türk Petrol Kanunu Yasa Tasarısı'nı eleştirdi. Susam, Türkiye'nin ulusal bir petrol politikasına ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Türkiye petrol ülkesi olmasa da petrol rezervinin doğru olarak tespit edilmeye ihtiyacı var. Bizim rezervimiz ne kadar, ne kadar zorlayabiliriz? Bu konuda çok net bir çalışma yok. Türkiye, ulusal bir petrol ve enerji politikasıyla kendi kaynaklarını harekete geçirmeli, rezervlerini gün yüzüne çıkarmalı. Yasadaki temel mantık bu olmalı" dedi. Susam, komisyonda görüşülen tasarıda ulusal bir stratejiyi ortaya koyup yasal düzenlemeler yapmak yerine rezervlerin işletilmesi konusunda özel sektörün, özellikle yabancı yatırımcının önünün açıldığını öne sürdü.

'REZERVLERİ İŞLETECEK YERLİ OYUNCU YOK'

Susam, Türkiye'de rezervleri işletecek kadar güçlü yatırımcının olmadığını vurgulayarak, "Piyasayı özel sektöre açabilirsiniz ama siz petrol gibi bir konuda devlet olarak ulusal bir petrol şirketinizi yaratamadıysanız, var olan TPOA'yı (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) güçlendirmelisiniz. Yasal ve güçlü bir milli oyuncu olmadan piyasayı açtığınız zaman bu, ulusal çıkarlarınızı ciddi şekilde zorlar. 'Yabancı yatırımcının önünü kapatın' demiyorum ama devlet, ulusal firmaların yatırımı konusunda belirleyici olmak zorundadır" diye konuştu.

'TPAO'YU BUDADI, ŞİMDİ ÖZELLEŞTİRİYOR'

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, TPAO'nun bir bölümünün halka arz ile özelleştirilmesini de eleştirerek, "Yatırım yapmaktan kaçan kolaycı bir yaklaşım. TPAO dikey yapılanmasını tamamlamış, bütün üretimi, araştırması, dağıtımı ile rafinerisi ile güçlü bir şirketi budamışsın. Tüpraş, Botaş, Petkim'i elinden almışsın. Şirketi zayıflatmışsın, şimdi özelleştirme ile çare arıyorsun" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!