CHP'DEN ÖSYM'YE İSTİFA ÇAĞRISI

CHP Lideri, ÖSYM Başkanı'nı eleştirdi

CHP'DEN ÖSYM'YE  İSTİFA ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YGS sınavında şifre iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Kılıçdaroğlu, 'Toplu iğne ucu kadar ahlak kavramından nasipleri varsa görevi bırakmaları gerekir.' dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Genel seçimlere en hazırlıklı parti biziz. Hedefimiz en az yüzde 40 oy" dedi. AK Parti'nin sahil projesini, "AKP sayın bakanları herhalde tatil yapmak üzere sahillere gönderdi" sözleriyle eleştiren Kılıçdaroğlu, YGS'de şifre iddialarına ilişkin sorumluları istifaya çağırdı.

Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Törende konuşan Kılıçdaroğlu, genel seçimlere en hazırlıklı partinin CHP olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Projeleri ve hedefi olan tek partiyiz. Bütün illerde hazırlıkları tamamlayan tek partiyiz. İstanbul'a özel önem ve ağırlık veriyoruz. Arkadaşlarımız bütün hazırlıkları tamamladı. İstanbul'da yaklaşık 120 bin kişiyle seçime hazırlanıyoruz. İstanbul Türkiye demek. Türkiye'yi kazanmak istiyorsanız İstanbul'u kazanacaksınız" dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, YGS'de şifre iddialarına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, bu konuyu günlük politikanın malzemesi haline getirmekten özenle kaçındıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "1 milyon 700 bin kişinin tepkisini siyasallaştırmak istemedik. Biz istedik ki, 1 milyon 700 bin kişinin sınava girdiği bir ortamda, aileleri de ortaya konulan yanlışlıklara tepki verebilsin. Tepkinin blok olması lazım. Daha önce sınav soruları çalındı diye bir kişi istifa etti. Hiçbir sorumluluğu olmadığı halde. Etik kurallara uyduğu için. Sınav yapıyorsunuz. Önce bir şey yok diyorsunuz. Arkasından bunu başka yere yüklüyorsunuz. Sonra çıkıp şifre olduğunu kabul ediyorsunuz. Sonra yürüyüş yaparak karamsar ortam yaratanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız diyorsunuz.

Toplu iğne ucu kadar ahlaki hassasiyetleri varsa, görevlerini süratle bırakmaları gerekir. İddialara ilişkin cumhurbaşkanı, başbakan ve kamuoyunu yanıltan kişilerin görevlerini sürdürmeleri ahlaki değil. Onların akademik kariyerleri bile tartışılabilir.Görevlerinden ayrılsınlar, 1 milyon 700 bin kişiden de adam gibi özür dilesinler" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, aday listesindeki yerinin değiştirilmesine itiraz eden CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk'ün, Genel Merkez'e verdiği itiraz dilekçesinin ardından bu kez listenin düzeltilmesi için YSK'ya başvurmaya hazırlanmasına ilişkin soruları, "Partinin iç meselesi" diyerek yanıtsız bıraktı.


AK Parti'nin sahil projesinin sorulması üzerine açıklamalarını sürdüren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"AKP sayın bakanları sahillere göndermiş. Herhalde tatil yapmak üzere sahillere gönderdi. Sahillerde ben eminim. Çocuğu 9 yıldır işsiz olan bir kadın, o sahilde sayın bakanı yakalayacak. 9 yıldır çocuğum işsiz diyecek. O sorunun yanıtını verirlerse oy alırlar, veremezlerse oy alamazlar. Biz, kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Bu bizim kitabımızda yok. Herkesi kucaklayacağız ki tek başına iktidar olalım. Ortaya koyduğumuz her proje, AKP'ye blok olarak oy verenleri yanımıza çekme projesidir. Onlara güvence vereceğiz. Hedefimiz en az yüzde 40 oy. CHP'nin trendi yukarı, AKP'nin ki de aşağı doğrudur. CHP varsa herkes için var. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. CHP sağa kaydı, sola kaydı diye bir şey yok. Helal süt emmiş tüm yurttaşlarımı CHP çatısa altına bekliyorum. Bizim kucağımız çok büyük. CHP hem bir çınar, hem bir filiz."
HABERTÜRK
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!