CHP'den 'mühürsüz' oylar için flaş hamle!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin kararının iptali talebiyle Danıştay'a başvurdu.

CHP'den 'mühürsüz' oylar için flaş hamle!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay'a dava dilekçesinin bugün verileceği belirterek, şunları kaydetti:

"Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay'da dava açıyoruz. Ayrıca dava sonuna kadar halkoylaması sonuçlarının kesinleştirilmesinin önlenmesi için yürütmeyi durdurma talep ediyoruz. Avukatımız Atilla Kart bugün Danıştay'a dava dilekçesini verdikten sonra saat 16.00'da YSK önünde gerekli açıklamaları yapacaktır. İster hayır ister evet demiş olsun oy kullanan 49 milyon vatandaşımızın hakkını korumak için hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz."

CHP'nin avukatı ve eski Konya Milletvekili Atilla Kart, Danıştay'a dava dilekçesini verdikten sonra açıklama yaptı.

"Yaptığımız başvuru idari işleme karşıdır" diyen Kart, başvuru sonuçlanıncaya kadar halkoylaması sonuçlarının kesinleştirilmesinin önlenmesi için yürütmeyi durdurma talebinde de bulunduklarını açıkladı.

Başvuru sonuçlanmadan YSK'nın resmi sonuçları açıklamasının anayasa ihlali olacağını savunan Kart şöyle devam etti:

"YSK bu kadar açık ihlale rağmen, bu kadar açık kanunsuzluk kararına rağmen seçimin sonucu kesinleştirme yoluna giderse anayasal ihlali daha da ileri boyutlara taşımış, yeni bir anayasal ihlale yol açmış olacaktır.

"Adli gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz, hem evet hem de hayır oyu veren vatandaşların iradesine sahip çıkıyoruz, bu engelleniyor. Sorun bu."

Atilla Kart olumsuz bir karar çıkması durumunda, hem iç hukuk hem de uluslararası hukuk yollarını değerlendireceklerini de ekledi.

CHP'nın YSK kararına karşı Danıştay'da dava açacağını CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan daha erken saatlerde yaptığı yazılı açıklamada duyurmuş, "Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay'da dava açıyoruz" demişti.

Tezcan "İster 'Hayır' ister 'Evet' demiş olsun oy kullanan 49 milyon vatandaşımızın hakkını korumak için hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.

YSK başvuruları reddetmişti

YSK, 16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumunun iptali için üç siyasi parti tarafından yapılan başvuruları reddetmişti.

Kurul'un konuyla ilgili gerekçeli kararının 2 gün içinde açıklanması bekleniyor.

Başbakan'dan CHP'nin kararına ilk yorum

Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, CHP'nin Danıştay'a gitme kararına ilişkin "Millet son sözü söylemiştir. YSK'nın kararı kesindir." açıklamalarında bulundu.

Millete gittik. Kararı millet verdi. Yönetim kararını mahkemelerde şikayetle düzeltmek demokrasinin bir yolu değildir ama tabii ki itiraz hakkını herkes kullanma durumundadır buna diyecek bir şeyimiz yoktur. Ama millet sözünü söylemiştir. %51.4 vatandaşımız evet demiştir. Evet sonucu böylece tecelli etmiştir. Bu meselenin milletin iradesine, kararına rıza göstermemek demokrasiye gerektiği kadar inanmamak anlamına gelir. Çözümü başka yerlerde aramak anlamına gelir. Milletin zamanını daha fazla israf etmenin manası yok. YSK yapılan her seçimle ilgili itirazları karara bağlar ve mesele biter. YSK'nın verdiği karar kesindir. Yargı yolu yoktur. İstedikleri yere gidebilirler. Neticede milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme karar veremez. 

Yenilen pehlivan güreşe doymaz. Böyle bir yol benimsiyorlar, demokratik bir yol değil. Milletin kararını içselleştirmemek anlamına gelir. Ana muhalefet partisine yakışmıyor. Bu günlerde ana muhalefet partisinde her kes ayrı bir telden çalıyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!