CHP'den hükümete google sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün'ün, Fatih Projesi kapsamında dağıtılacak tabletlerde niçin milli yazılım PARDUS yerine Google ve Microsoft'a büyük miktarlarda ödeme yapılmasına yol açan Android yazılım parası ödendiğini, milli yazılım geliştiren ekiplerin niçin dağıtıldığını açıklamasını istedi.

CHP'den hükümete google sorusu

Oran'ın, Ergün'e yönelttiği soru önergesindeki sorular şöyle:

"1. Pilot uygulaması Şubat 2012'de başlatılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm okullara yayılması planlanan FATİH projesi kapsamında dağıtılan tablet bilgisayarda kullanılan, Google tarafından geliştirilen Linux temelli Android işletim sistemi için Google ve Microsoft firmalarına yapılan ödemelerin toplamı ne kadardır?

2. Android işletim sistemi gibi Linux temelli olan ve TÜBİTAK tarafından ulusal olanaklarla geliştirilen yerli işletim sistemi PARDUS niçin FATİH projesinde kullanılmıyor?

3. MEB'in dağıtacağı on binlerce tablet bilgisayar aracılığıyla Google'a milli servetin aktarılması yerine TÜBİTAK'ın sağlayacağı altyapı sayesinde tabletlerde PARDUS kullanılamaz mı?

4. FATİH projesinde PARDUS işletim sisteminin tablet bilgisayarlar için TÜBİTAK tarafından uyarlanabilecek bir sürümünün kullanılması halinde mevcut tabletlerde kullanılacağı söylenen Android ve Windows işletim sistemlerine ödenen lisans parasından ne kadar tasarruf edilecektir?

5. FATİH projesi kapsamındaki tabletlerde PARDUS'u kullanmayacaksanız bunun gerekçeleri nelerdir?

6. PARDUS ekibinin Ağustos 2011'de atanan TÜBİTAK yöneticileri tarafından dağıtılmasının ve projenin durdurulmasının gerekçesi nedir? FATİH projesi kapsamında dağıtılan her bir tablet için yüklenen lisanslar dolayısıyla Android veya Windows işletim sistemlerinin Google ve Microsoft'tan satın alınabilmesi için mi PARDUS ekibi dağıtıldı?

7. Başbakan'ın 'olur'u ile Ağustos 2011'de TÜBİTAK Başkan Yardımcısı olarak atanan ve kurum içinde yaptığı operasyonlardan sonra 2012 yılında görevden alınmasına karşın kadrosu hala TÜBİTAK'ta bulunan Kıvanç Dinçer ile aranızda kan veya sıhri akrabalık ilişkisi var mıdır? Kıvanç Dinçer'in TÜBİTAK'a atanmasında telkininiz oldu mu?

8. Pardus projesinde Temmuz 2011 itibariyle kadrolu ve sözleşmeli olarak toplam kaç çalışan vardır? Bugün itibariyle bu personelin kaçı görevine devam etmektedir?

9. Bugüne dek ücretsiz dağıtılan milli işletim sistemi PARDUS'un geliştirilme ve destek süreci artık TÜBİTAK tarafından neden engellenmektedir PARDUS ekibinin dağıtılma gerekçesi nedir?

10. Şu sıralarda PARDUS proje ekibindekiler hakkında bilgi toplanması, yeni TÜBİTAK yönetimi tarafından mülakatlara alınarak istifaya zorlanmalarının gerekçeleri nedir? Bu durum ulusal çıkarlara aykırılık teşkil etmiyor mu? PARDUS ekibinin dağıtılması yabancı yazılımcıların lehine bir ortam yaratmaz mı?

11. 1 Ocak 2003-1 Ocak 2013 tarihleri arasında TÜBİTAK ve bağlı kurum/kuruluşlarında her türlü statüde çalışan toplam personel sayısının yıllar itibariyle dağılımı kaçtır? Bu personelin uzman, mühendis, yazılımcı gibi ihtisas dağılımları nedir?"

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!