Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

CHP'den bir destek daha

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, toplumda, "Cumhuriyet Halk Partisi bu sürece destek vermiyor" gibi bir algı olduğunu söyleyerek, "Bu süreci samimi ve içten bir şekilde destekliyoruz. Savaşın öldürdüğünü, barışın yaşattığını savunan sol bir partinin barıştan yana tavır alacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

CHP'den bir destek daha


Bingöl'e bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı ve İzmir Milletvekili Musa Çam, kent merkezi ile Genç, Solhan, Karlıova ve Yedisu ilçelerindeki incelemelerinin ardından partilerinin il başkanlığında bir basın açıklaması yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarı, Bingöl merkez ve ilçelerindeki incelemeleri esnasında sorunlara ilişkin gözlem yapma fırsatı bulduklarını söyleyerek, "Peri Vadisi'nde bulunan hidroelektrik santrallerle ilgili bölgede incelemelerde bulunduk. Hidroelektrik santrallerinin doğayı tahrip edeceği çok açık. Bu konuda halkımız hem kaygılı hem de duyarlı. Daha dikkatli adımların atılması konusunda yetkilileri uyarıyorlar. Burada gördüğümüz samimi bir kaygı var. Tarım topraklarını kaybetme durumu var. Bu konuda hem Bingöl Valisi ile hem de Karlıova Kaymakamı ile görüşerek kaygılarımızı ve izlenimlerimizi paylaştık. Bunun dışında Devlet Su İşleri'nden beklenen bir sulama kanalı projesi var. Bu sulama kanalı projesinin, sulanacak toprak kalmadığı gerekçesiyle yapılmayacağını öğrendik. Bu da bizim için ilginç bir deneyim oldu. Yedisu'da bu konudaki talep sürüyor" dedi.

"CHP'NİN BARIŞ SÜRECİ İLE İLGİLİ DESTEĞİ AÇIK VE NETTİR"

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da Bingöl'deki incelemelerinde vatandaşların 30 yıldır süren savaşın bitmesini talep ettiğini belirterek, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin barış süreci ile ilgili desteği açık ve nettir. Solhan'da, Genç'te, Karlıova'da ve Yedisu'da edindiğimiz izlenimlere göre, toplumda 'Cumhuriyet Halk Partisi bu sürece destek vermiyor' gibi bir algı var. Bu süreci samimi ve içten bir şekilde destekliyoruz. Savaşın öldürdüğünü, barışın yaşattığını savunan sol bir partinin barıştan yana tavır alacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu süreç parlamentoda açık ve net bir şekilde tartışılmalı ve konuşulmalıdır. Neyin konuşulduğunu, hangi yazışmaların yapıldığını 75 milyon insanımız bilmelidir. Bunlar yapılmadığı için endişe ve kaygılarımız var. Topluma verilen bu güvenden sonra yarın bir çıkmaz sokağa girildiği takdirde halkta oluşturulan bu umutların, coşkunun, bu heyecanın bir hüsrana dönüşeceği, Türkiye'de çok daha sıkıntılı bir sürecin başlayacağı yönünde endişelerimiz var. O nedenle bütün bunlar açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılırsa bizim bu konudaki katkılarımız, yol göstericiliğimiz ve desteklerimiz artarak devam edecektir ama yapılan görüşmelerin içeriğini bilmediğimiz için ister istemez biz de bu konularda biraz daha temkinli ve dikkatli olmak durumunda kalıyoruz. Yanlış da yapmak istemiyoruz ama şunun bilinmesini istiyoruz ki, Cumhuriyet Halk Partisi barıştan yanadır. Atılacak her türlü adımı da destekleyecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!