Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

CHP'de slogan değişti

Mitinglerde kullanılan "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganı "Mustafa Kemal'in yurttaşlarıyız" diye değişti

CHP'de slogan değişti

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığa gelmesinin ardından "yeni CHP" tartışması yaşayan anamuhalefet partisi şimdi de söylemde "devrim" niteliğinde bir değişikliğe gidiliyor. CHP örgütleri gençlik kollarının öncülüğünde artık toplantı miting gibi her türlü etkinlikte "Mustafa Kemal Askerleriyiz" ifadesi yerine "Mustafa Kemal'in Yurttaşlarıyız"'ı slogan olarak kullanılacak. Parti Meclisi'nin 25 yaşındaki en genç üyelerinden Umut Akdoğan'ın mimarı olduğu slogan CHP Gençlik Kolları tarafından da jet hızıyla sahiplenildi. Gençlik Kolları yeni sloganın yer aldığı kaşkollar yaptırmaya başladı. Yaptırılacak atkı, şapka gibi eşantiyon malzemeleri ile afişlerde de aynı dönüşüm sağlanarak, asker yerine vatandaş ifadesi yer alacak.


VATAN'a konuşan Umut Akdoğan, "Biz, 24 Temmuz 1923'te Lozan Anlaşması ile silahlarımızı bıraktık, aynı yılın 29 Ekim gününde ise üniformalarımızla postalları çıkarttık ve o gün tam anlamıyla yurttaşlık sıfatını kazandık" dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin yurttaşlarının bu sıfata "sahip olan" değil, bu sıfatı "kazanmış" olan insanlar olduğunu ifade eden Akdoğan, şunları söyledi: "Yurttaşlık bizler için bir külfetin nimetidir. Bu kazanımı elde ederken bize liderlik yapan Mustafa Kemal'e en büyük sevgi ve saygı, onun hediyesi olan bu yurttaşlık kavramına sahip çıkmakla gösterilebilir. İnanıyorum ki yaşasaydı ve birileri ona 'Askeriniziz Paşam' deseydi, Mustafa Kemal Atatürk onlara 'savaş bitti çocuk, siz bu ülkenin yurttaşlarısınız' derdi."

Akdoğan, kurtuluş ve kuruluş yıllarının çakıştığı zamanlarda TBMM'de görev yapmak isteyen zamanın aktörlerinin askerlik görevinden istifa ettiklerini de hatırlatarak, "Pekala dönemin koşullarında iki görev birden de yapılabilirdi. Ama öyle tercih edilmemiştir" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu onayı

Slogan değişikliğine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan da "onay" çıktığı öğrenildi. CHP liderinin sloganının yeni versiyonunu beğendiği ve kullanılması talimatı verdiği bildirildi. Bunun üzerine, yeni sloganının yer aldığı kaşkolların yaptırılması için parti bütçesinden pay ayrıldı. "Asker" yerine "yurttaş" ifadesinin yer alacağı kaşkolların bir örneği bilgisayar aracılığıyla Kılıçdaroğlu'na gösterildi. CHP'nin yeni sloganının ilk kez Ergenekon davası için önceki gün gidilen Silivri'de de dillendirildiği öğrenildi. TGB'lilerin "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" sloganı attığı Silivri'de CHP'li gençler "Mustafa Kemal'in Yurttaş-larıyız" şeklinde slogan attı.

Torunlarıyla hasret giderdiler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, bir düğüne katılmak için dün gittikleri Antalya'da kızı Azime asl Nadir'in Meydan Kavağı Mahallesi'ndeki evini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu çitfi torunlarıyla vakit geçirdi. Kente habersiz gelen Kılıçdaroğlu çiftini Antalya Havalimanı'nda CHP İl Başkanı Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Konyaaltı Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek'ten oluşan küçük bir ekip karşıladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!