Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

CHP'de imzalar toplanmaya başladı

CHP'de parti içi muhalefet, olağanüstü seçimli kurultay için imza toplama sürecini başlattı.

CHP'de imzalar toplanmaya başladı

CHP'de genel başkan değişimi isteyen partililer, olağanüstü kurultay için imza toplamaya başladı.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, ''Noter huzurunda imzalar toplanmaya başlandı'' dedi.

Tüzün, konuşması sırasında kurultay için toplanan imzaları gösterdi.

CHP'de seçimli olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için delegelerin yarısından bir fazlasının yani 634'ünün imza vermesi gerekiyor.

Yeterli imzanın toplanması durumunda, CHP tüzüğüne göre, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultayı toplaması gerekiyor. Ancak parti yönetimi, muhaliflerin yeterli imzayı toplayamayacağı görüşünde.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, olağanüstü kurultay için toplanan imzaların sayısının 100'ü geçtiğini açıkladı. CHP'nin 24 Haziran'daki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye yakın isimlerden biri olan Tüzün, gerekli sayıda imza toplayacaklarını söyledi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, "Olağanüstü kurultay talep ediyoruz. Noter huzurunda imzalar toplanmaya başlandı. Olağanüstü kurultay için şu ana kadar toplanan imza 100'ü geçti, gerekli imza sayısına ulaşacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu. Tüzün, şöyle devam etti:

"Sabah saat 08.30'dan itibaren kurultay delegelerimiz notere koşarak giderek imzalarını vermeye başlamıştır. Kurultayın adı Değişim ve Dönüşüm Kurultayı olacaktır. Burada çağrı heyeti olarak sembolik olarak duruyoruz. Demokrasi, Değişim ve Umut Kurultayı için imza atanlara şimdiden teşekkür etmek istiyorum."

CHP parti tüzüğünün 48. maddesine göre seçimli olağanüstü kurultay toplanması için kurultay delegelerinin tam sayısının salt çoğunluğunun, on beşinci gün mesai bitimine kadar noter aracılığıyla imzalarını genel merkeze iletmeleri gerekiyor. Bu da en az 625 delegenin imzasına denk geliyor. Yine parti tüzüğüne göre, kurultay çağrısı yapacak delegelerin 15 günlük süre içinde yeterli imzayı toplaması zorunlu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!