CHP Bursa Milletvekili Sarıbal'dan YEP açıklaması

Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı ile ilgili CHP Genel Başkan :Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal açıklama yaptı.

CHP Bursa Milletvekili Sarıbal'dan YEP açıklaması

Sarıbal'ın yazılı olarak yaptığı açıklama şu şekilde:

"Hazine ve Maliye Bakanı Yeni Ekonomi Programını açıkladı. Adındaki elime dışında programda "yeni" bir şey yok. Dövize bağlı olarak girdi fiyatlarındaki fahiş artış nedeniyle çiftçi bu yıl ürün ekemeyecek duruma gelmiş. Gıda kıtlığı kapıda ama açıklanan programda buna ilişkin herhangi bir tedbir yok. Diğer konularda da durum pek farklı değil. Adeta, "Kriz var, bir şeyler yapmış gibi yapalım. Dostlar alışverişte görsün" demişler ve böyle bir program yapmışlar.

Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programında (YEP) tarım neredeyse hiç görülmemiş. Ayrı bir başlık altında ele alınmaya bile ihtiyaç duyulmamış. Bu bile başlı başına, 'tarıma ve çiftçiye verilen değeri' gösteriyor. 100 günlük programda da aynı şey olmuştu ve tarım kesimi görülmemişti.

Oysa bugün ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin ve bu krizin oluşturduğu enflasyonun en önemli nedenlerinden biri YEP'te de belirtildiği gibi gıda ürünlerindeki aşırı yükselme. Programda enflasyonun düşürülmesinin hedeflendi belirtiliyor. Enflasyonun ağustos ayında yüzde 17,9 olarak gerçekleşmesinin nedeni olarak ise gıda fiyatlarındaki hızlı artış gösteriliyor.

YEP'te, Enflasyon bölümündeki Politikalar ve Tedbirler başlığı altında tarım ve gıda ile ilgili alınacak tedbirler şöyle sıralanmış:

Tarım ürünlerinde arz ve rekolte tahminlerinin sağlıklı yapılabilmesine imkan veren bir erken uyarı sistemi kurulacaktır.

Gıda ürünlerinde fiyat dalgalanmasının büyük veri ve ileri analitik yöntemler kullanılarak yakından takip edileceği Ürün Gözetim Mekanizması hayata geçirilecektir.

Tarımda Milli Birlik Projesi hayata geçirilerek tohumdan sofraya gıda değer zinciri, gıda güvenliği ve uluslararası rekabet önceliğinde, yeniden yapılandırılacaktır. Bu kapsamda Hal Yasası çalışmalarına destek verilecektir.

Atıl tarım arazilerinin tarımsal üretime kazandırılması için gerekli kurumsal ve hukuki altyapı oluşturulacaktır.

Öncelikle, şunu söyleyelim ki bu konuların hiçbiri yeni değil. Bütün AKP hükümetlerinin açıkladığı programlarda benzer ifadeleryer aldı ve bugüne kadar bir arpa boyu yol alınmadı.

TARIM DA ÇİFTÇİ DE ÖNEMSENMİYOR

Girdi fiyatları inanılmaz boyutlara geldi. Bu yılın ilk 8 ayında mazotun litresi 1 TL'den fazla arttı. Ocak ayında 5,05 TL civarında olan mazot fiyatı şu anda 6,30'u geçmiş durumda. Aynı şekilde, En fazla kullanılan gübrelerden ÜRE'nin kilosu 1 liradan 2 lira 20 kuruşa, DAP'ın kilosu 1,5 liradan 3,25 liraya çıktı. İlaç fiyatları da farklı değil. Bütün tarım ilaçları son 7-8 ayda en az iki kat arttı.

Çiftçi borç batağında ve ödeyecek durumda değil. 2,1 milyon kayıtlı çiftçimiz var ve çiftçilerin toplam borcu 100 milyar lirayı aşmış durumda.

Programda çiftçiyi üretim yapamaz duruma getiren girdi fiyatlarına karşın çiftçiye nasıl bir destek sağlanacağı yer almıyor. Son bir aydır Türkiye'nin dört bir yanında üreticilerle bir araya geldim. Ya ekim yapmayacaklar, yapsalar bile gübre ve ilaç kullanmayacaklar. Yani her durumda üretim düşecek ve kriz derinleşecek.

Ama açıklanan programda buna dönük tek bir kelime yok. Tedbir yok.

YEP'te borçlu çiftçinin nasıl destekleneceğine, nasıl bir üretim yapacağına ilişkin bir ibare yok. 100 günlük eylem planında da yoktu YEP'te de yok. Gıda egemenliğini sağlayacak yani üretici ve tüketicinin haklarını koruyacak bir sistemin kurulacağına dair de herhangi bir plan yok

Şu anlaşılmıştır ki AKP hükümetleri, Saray Rejimi tarımı ve çiftçiyi gözden çıkarmıştır. Son YEP de bunu bütün çıplaklığıyla gösteriyor. Bunun bedelini de bütün ülke daha pahalı ve ulaşılamaz gıda ile ödeyecek."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!