CHP Bursa Milletvekili Sarıbal: Bursa iki kat daha fazla zehirlenecek

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal bugün TBMM'de Bursa Çimento Fabrikası kapasite artışının insanlara, diğer canlılara ve çevreye yapacağı zararlara ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

CHP Bursa Milletvekili Sarıbal: Bursa iki kat daha fazla zehirlenecek

"Bursa iki kat daha fazla zehirlenecek" diyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Ülkemizde insan ve çevre sağlığını koruyucu önlemler yeterince gelişmemiştir. Mevcut yasalarda belirtilen önlem ve denetimler gerektiği şekilde yapılmamakta; yasa değişiklikleri ile çevresel önlemler aşındırılmaktadır" dedi.

Sarıbal, açıklamasında şunları kaydetti:

"Sayılan bu nedenler özellikle son on yıl içerisinde kirli bir sanayi dalı olan çimento sektörünü Türkiye'ye çekmiş, çok sayıda yatırım yapılmasına imkân hazırlamıştır.

Çimento sektörü, Türkiye gibi çevre koruma bilinci düşük, gelecek kaygısı olmayan, insanlarının ve doğal hayatın sağlığını önemsemeyen siyasal iktidarların işbaşında olduğu ülkelerde büyüyen sektörlerden birisidir.

TÜRKİYE ÇİMENTO ÜRETİMİNDE AVRUPA BİRİNCİSİ

Türkiye çimento üretimi ve ihracatında dünya liderliğine oynayan bir ülkedir. Sektör 100 milyon ton üretim kapasitesine ulaşmıştır. İhracat ise 11 milyon ton dolayındadır. Bu rakamla Türkiye çimento üretiminde Avrupa birincisi olurken, dünyada Çin, Hindistan, ABD ve İran'la birlikte ilk 5'te yer almaktadır. İhracatta ise Çin ve İran'dan sonra üçüncü sıradadır.

BURSA ÇİMENTO FABRİKASININ KAPASİTESİ 2,4 KAT ARTTIRILACAK

Bursa Kestel ilçesinde kurulu bulunan Bursa Çimento Fabrikası'nın kapasite artışı projesinde ÇED Raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanarak nihai ÇED olarak kabul edilmiştir.

Klinker ve çimento toplamı 3 milyon 250 bin ton/yıl olan mevcut kapasitesinin 4 milyon 400 bin ton/yıl arttırarak 7 milyon 650 bin ton/yıla çıkarılması planlanmaktadır.  Bu 2,35 kat kapasite artışı demektir. Öte yandan tesis içerisinde bulunan enerji üretim tesisi 9 MWh'ten 14 MWh değerine çıkarılacaktır.

KAPASİTE ARTIŞI İLE KÖMÜR TÜKETİMİ 2 KAT ARTACAK

Fabrikada kapasite artışı yapılacağı belirtilmekle birlikte iki kat artan kömür tüketimi neredeyse yeni bir fabrikanın kurulacağını ortaya koymaktadır.

Tesisin 540 metre ilerisinde yerleşim alanı bulunmaktadır. Tesis 1969 yılından bu yana faaliyetini sürdürmesine rağmen fabrikanın yakın çevresinde hava kirliliği ölçümü yapılmamış, çevrede yaşayanların sağlığına etkileri değerlendirilmemiştir.

ÇEVRESİ TARLA VE ZEYTİNLİKLERLE ÇEVRİLİ

Çimento fabrikasının gelişim sahası Kestel ilçesinin yerleşim alanı bitişiğinde, konutlara çok yakın, Uludağ'ın kuzey yamaçlarına ve ormanlık alanlara yaslanmış konumdadır. Çevresi tarla, zeytin bahçeleri gibi tarım arazileriyle çevrilidir. Yürürlükte olan Bursa 2020 yılı Çevre Düzeni Plan Notlarında bu alanların "toprak sınıfına bakılmaksızın korunacağı" belirtilmektedir.

KESTEL VE BURSA'DA SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI ARTACAK

Çimento üretiminden kaynaklanan tozların; üretim sürecinin her aşamasında atmosfere partikül madde emisyonu olarak yayılması kaçınılmaz bir sonuçtur. Çünkü çimento üretiminde ara maddeler ve son ürün olan çimento toz halindedir.Özellikle havaya salınan 2,5 mikrondan küçük partiküllerin ölçüm zorunluluğu olmadığı gibi filtrelenerek temizlenmesi de günümüz koşullarında çok zor ve maliyetli bir işlemdir.

Çimento üretiminden kaynaklanan ve çevreye yayılan en önemli emisyonlar çeşitli partikül maddeleri, hammadde, kömür, klinker, farin ve çimento tozları ile normal yanma ürünleri olan kükürt ve azot oksitleridir. Bunlar, solunum yollarında tahriş, öksürük, solunum zorluğu, astım krizleri, kronik bronşit, kalbin düzensiz çalışması ve ölümcül olmayan kalp krizleri gibi hastalıklara yol açabilmektedir. Bu durum yapılan birçok bilimsel çalışma ve araştırma ile kanıtlanmıştır.

ÇEVREYE YAYILAN METALLER HAVAYI, SUYU, TOPRAĞI KİRLETECEK

Çimento fabrikası yarattığı partikül ve gaz kirliliği yanı sıra birçok metalin çevreye yayılarak hava, su ve toprak kirliliği oluşmasına yol açacaktır. Bu metallerin insan ve diğer canlılar tarafından alınmasıyla özel sağlık sorunları ortaya çıkacaktır.

Yine çimento fabrikası çevreye verdiği partikül, gaz ve metal emisyonlarıyla bitkilerde zararlı etkilere yol açacaktır. Kısa dönemde bitkilerin sürgünlerinin,  yapraklarının ölümüne, çiçeklenmenin zarar görmesine, uzun dönemde ise toprağın doğal yapısını bozarak bitki hastalıklarına, verimin azalmasına ve tarımsal üretimin yok olmasına neden olacaktır.

Bu nedenle Bursa Çimento Fabrikası'nın kapasite artışına izin verilmemesini istiyoruz. Ayrıca kamuoyunu temel insan hakkı olan sağlıklı yaşama haklarına sahip çıkmaya davet ediyor ve bu projenin takipçisi ve tarafı olacağımızın bilinmesini istiyoruz."

 
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!