CHP Bursa Milletvekili İrgil: Ahlaken, vicdanen, hukuken uygun değildi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, "Hukuk açısından son derece yanlış bir düzenlemeydi" dedi.

CHP Bursa Milletvekili İrgil: Ahlaken, vicdanen, hukuken uygun değildi

Kamuoyuna 'milletvekillerine ballı maaş' olarak yansıyan MEB Teşkilat yasa tasarısının 37'nci maddesi geri çekildi. Genel kurul görüşmelerinde kabul edilen ancak CHP'nin yoğun itirazları ve kamuoyu baskısı üzerine yeniden görüşülen madde, oy çoğunluğuyla tasarıdan çıkarıldı.

İrgil açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

"Bu maddeyle ilgili komisyon görüşmelerinde itiraz etmiştik, bunun ayrımcılık olacağını, milletvekillerinin kendileri için yasa çıkarmalarının son derece yanlış olduğunu söylemiştik. Ancak çoğunluk partisi, komisyonda oylarıyla bu maddeyi geçirdi. Yasa tasarısı Genel Kurul'a geldiğinde bu maddeyle ilgili yine itirazlarımızı sürdürdük. Yine çoğunluk partisinin oylarıyla kabul edildi. Elbette Anayasa Mahkemesine gidecektik. Bir zümreye ayrımcılık tanıyan böylesi bir yasanın çıkarılması ahlaken, vicdanen uygun değildi. Kamu vicdanı açısından, hukuk açısından son derece yanlış bir düzenlemeydi. Doğru olan tasarıdan çıkarılmasıydı, o nedenle hükümetin geri adım atması memnuniyet vericidir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!