Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

CHP bu şirketlerle ilgili Meclis Araştırması istedi

Çok uluslu maden şirketlerinin çevreye etkisinin araştırılmasını istedi.

CHP bu şirketlerle ilgili Meclis Araştırması istedi

CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan ve arkadaşlarının TBMM Başkanlığı'na sunduğu araştırma önergesinde, çok uluslu şirketlerin ülkelere girişindeki amacın, o ülkelerin kalkınmasına katkıda bulunmak değil, karlı bir etkinliği gerçekleştirerek, kazançlarıyla birlikte ülkelerine dönmek olduğu ifade edildi.

Kimya, madencilik, termik ve nükleer enerji gibi kirletici endüstrilerde faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin, gelişmiş ülkelerde ekonomik ve siyasel sorunlarla karşılaştığına yer verilen önergede, bu şirketlerin kendilerine sorunsuz ülkeler aradığı belirtildi.

Çevresel anlamda ciddi riskler taşıyan uluslararası madencilik şirketlerinin, son yıllarda Türkiye'de çalışma ve faaliyetlerini artırarak devam ettirdiği anlatılan önergede, hükümetin son 10 yıldaki yasal düzenlemeleriyle madencilik şirketlerinin Türkiye'de faaliyet göstermeleri için her türlü kolaylığı sağlandığı ifade edildi.

Önergede Kaz Dağları, Çal Dağı ve Gediz Ovası'nda maden şirketlerinin çevre katliamına neden oldukları savunularak, çok uluslu maden şirketlerinin çevreye etkilerinin tespit edilmesi ve sorunların çözümü için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!