CHP Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor

Cumhuriyet Halk Partisi'nin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayından geçen Büyükşehir Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceği bildirildi.

CHP Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor

CHP İl Başkanı Metin Çelik, milletvekilleri Sena Kaleli, İlhan Demiröz, CHP ilçe ve belediye başkanları, il genel ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı basın toplantısında, Büyükşehir Yasası ele alındı, CHP'nin bundan sonra izleyeceği yol hakkında bilgi verildi.
   CHP Milletvekili Ekrem Demiröz, yasanın, "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" iradesi çiğnenerek birinin talimatıyla alelacele çıkarıldığını kaydetti.
   Bu kadar aceleye getirilen yasanın uzun süre Meclis Başkanlığı'nda, iki hafta da Cumhurbaşkanlığı'nda bekletilmesine anlam veremediğine işaret eden Demiröz, parti olarak Büyükşehir Yasası'na değil, "Bütünşehir Yasası"na karşı olduklarını söyledi.
   Demiröz, yasa sayesinde köylerin bir gecede  mahalleye dönüşmesi nedeniyle köylü yurttaşlarımızın
sıkıntılarının katlanacağını, tarımla ilgili çok ciddi sorunların yaşanacağının altını çizdi.
   Yasayla idari sınırlarla belediye sınırlarının çakıştırıldığını anlatan Demiröz, Türkiye'nin dört bir yanında eserleri olan İl Özel İdaresi ve İl Genel meclislerini Başbakan'ın başarısızlıkla suçlamasına tepki gösterdi.
   Demiröz, "Verilen olanaklar dahilinde en iyi hizmeti verme mücadelesinde olan bu kurumların kapatılması halinde kırsala kim hizmet götürecek?" diye sordu.
   Büyükşehir Yasası'nı "Ucube Yasa" olarak nitelendiren Demiröz, "Cumhuriyet Partisi olarak yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz. Partimizin iktidarında bu ucube yasa kaldırılacak, kapatılan beldeler yeniden açılacak" dedi.
   Ekrem Demiröz, Yatırım İzleme Başkanlığı'nın da AKP'li olmayan beledilerin de izlenmesi amacıyla kurulduğunu sözlerine ekledi.
   CHP Milletvekili Sena Kaleli, yasayla, birçok beldenin kapatıldığını, köylerin tüzel kişiliğini yitirdiğini, büyük kentlerin de köye dönüştüğünü ve buraların belediye başkanının da kanun hükmünde kararname ile oluşturulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olacağını vurguladı.
    CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik de, halkın istemediği bir yasanın halka rağmen çıkarıldığına işaret ederek, CHP'liler olarak kapı kapı dolaşarak yurttaşlara çok iyi anlatılması gerektiğini, bu konuda örgütlere büyük görev düştüğünü söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!