Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Chobani ile ikinci oldu, Bakan Şimşek tebrik etti

ABD'de her yıl büyüyen ve bu yıl 8 milyar dolara yaklaşması beklenen yoğurt pazarında Türkiye asıllı işadamı Hamdi Ulukaya'nın sahibi olduğu Chobani yoğurtları yüzde 19.1 pazar payıyla ikinci sıraya yükseldi.

Chobani ile ikinci oldu, Bakan Şimşek tebrik etti

3 bin dolarlık bir sermaye ile gittiği ABD'de büyük bir başarıya imza atan Ulukaya, ürünlerini piyasaya sürdüğü 2007 yılından bu yana 1 milyar dolarlık ciroya ulaştı. Ulukaya Earnst&Young'ın bu yıl 17'ncisini düzenlediği 'Dünyada Yılın Girişimcisi Ödülü'nü kazanırken, Forbes dergisinin "2013 Dünyanın En Zenginleri" listesine de girmeye başardı. Ulukaya, 5.4 trilyon dolar servete sahip olan 1426 milyarderin yer aldığı listeye 1.1 milyar dolar serveti ile 1268'ıncı sıradan girdi.

Ulukaya, ABD'de Chobani markası ile sattığı yoğüurtları 'Yunan Yoğurdu' olarak satıyor. Ulukaya bununla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, "Yoğurdumuz normal yoğurttan biraz farklı. Yunanlıların yaptığı gibi daha kremalı ve süzme. Dünyada bunun adı Yunan yoğurdu olduğu için ben de adını böyle koydum. Eğer bu kadar büyüyeceğimizi bilseydim, o zaman kim bilir adına Türk veya Kürt yoğurdu diyebilirdim. Ama artık bu şekilde çok büyüdük, değiştiremem" demişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!