ÇGD'den Bursaspor taraftarına çağrı

ÇGD Başkanı Yüksel Baysal derneğin 24. Kuruluş Yıldönümü'nde Gezi olayları süreciyle ilgili Çarşı Grubu'na Özel Ödül vermelerini eleştiren Bursaspor taraftarına yönelik bir basın açıklaması yaparak ödülün gerekçelerini anlattı.

ÇGD'den Bursaspor taraftarına çağrı

Derneğin yönetim kurulu adına açıklama yapan Yüksel Baysal; açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

"ÇGD Bursa Şubesi 24. Kuruluş Yıldönümü'nde 2013 yılı Ödülleri'nin sahiplerini açıkladı.

'Çarşı' Grubu, Özel Ödül'e layık görüldü.

'Çarşı' Özel Ödülü'nün gerekçesi kamuoyuna, Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Baysal tarafından şu sözlerle açıklandı: 'Türkiye tarihi yazıldığında Haziran ayındaki Gezi Direnişi önemli bir yer tutacaktır. O direniş iktidarın demokrasiden gittikçe uzaklaşma tavrına karşı gençlerin topyekün bir karşı duruşudur. Genellikle toplumu uyuşturmak için kullanıldığı varsayılan futbol taraftarının bile bu direnişte rol alması dünya tarihi açısından önemli bir farklılıktır. Bu grubun en önünde Beşiktaş Çarşı Grubu vardı. Yönetim Kurulumuz Çarşı Grubu'na bu tavrından dolayı, "Özel Ödül" vermeyi uygun buldu.'

Özel Ödül çerçevesinde özellikle Bursaspor Kamuoyu'ndan gelen tepkilere Dernek Yönetim Kurulu'muzun cevabı aşağıdaki gibidir:

1. Ödül, Çarşı Grubu'na Gezi sürecindeki 'duruş'u nedeniyle verilmiştir. Yönetim Kurulumuz, Çarşı'nın Gezi'deki tavrını olumlamış, takdir etmiş ve ödüle layık görmüştür.

2. Dolayısıyle ve yukarıda alıntılanan gerekçeden de anlaşılacağı üzere, Çarşı Grubu'na verilen Özel Ödül, Beşiktaş Spor Kulübü'ne, topyekün Beşiktaş taraftarlarına ve dahası özel olarak futbola yönelik bir ödül değildir.

3. ÇGD, yaşamın her alanında olduğu gibi futbolda da; şiddete, nefret suçlarına, sonuna kadar karşıdır. Bu durumu tarihinden bugüne tüm yönetimleri, açıklamaları ve yayınladığı bildiri ve gazetelerle defalarca kanıtlamıştır.

4. Dolayısıyle; bundan bir süre önce Beşiktaş futbol takımı ile Bursaspor arasında gerçekleşen şiddet içerikli olaylarda ÇGD, her zaman olduğu gibi, hiç tereddütsüz 'mağdurdan' yanadır.

5. Öte yandan; 'yerellik', hemşehrilik, şehir ruhu ve dayanışması ve bu temel üzerinde şekillenen 'biz' duygusu yine ÇGD'nin olumladığı ve hiçbir şekilde duyarsız olmadığı konulardır. Dahası; şu veya bu düzlemde olup biten olaylara -şiddet, küfür ve hakaret içermedikçe- reaksiyon vermek hayatın gereği olduğu gibi, ÇGD'nin kuruluş felsefesinin de başta gelen unsurudur.

6. Bu noktadan hareketle, Bursaspor Kulübü'nün ve taraftarlarının hassasiyetlerini ve tepkilerini son derece önemsiyor ve saygıyla karşılıyoruz. Ancak, ortada bir yanlış anlaşılma olduğu açıktır. Bu nedenle, tekraren: ÇGD, Beşiktaş ve Bursaspor ARASINDA BİR TERCİH YAPMAMIŞTIR.

7. Özel Ödül, spesifik olarak Çarşı Grubu'na ve onun 'Gezi' sürecindeki tavrına verilmiştir. ÇGD, hiç şüphe yok ki; bu kararının sonuna kadar arkasındadır. Ancak; yanlış anlaşılmadan dolayı kendisinin ve gönül verdiği takımının dışlandığını düşünen ve ya kalbi kırılan tek bir Bursaspor taraftarı bile ÇGD için son derece kıymetlidir.

8. Yaşanan 'iletişim kazası'nın özgür platformlarda ÇGD'nin ve Bursaspor'un kurumsal kimliğine yakışacak bir üslupla tartışılmasına hazır olduğumuz belirtir, kararımızı eleştiren Bursasporluları dernek lokalimize kahve içmeye bekleriz.

9. İnancımız odur ki; gönül dostu, vefanın ve kadirşinaslığın simgesi Türk Kahvesi, afaki tartışmaları noktalayacaktır."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!