ÇGD Bursa'dan gazete patronlarına maaş tepkisi

ÇGD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Basın İlan Kurumu önünde basın toplantısı düzenleyerek çalışanlarına maaş vermeyen gazete patronlarına tepki gösterdi.

ÇGD Bursa'dan gazete patronlarına maaş tepkisi

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM
ÇGD Bursa Yönetim Kurulu Üyeleri, Basın İlan Kurumu önünde basın toplantısı düzenleyerek çalışanlarına maaş vermeyen gazete patronlarına tepki gösterdi.
ÇGD Bursa Şube Başkanı Bülent Sezgin, çalışma hayatındaki maddi manevi her türlü sıkıntının giderilmesinde görevi gereği etkin rol oynayan gazeteciler, sendikal haklardan mahrum bırakıldığı için kendi mesleğiyle ilgili sorunların çözümünde yalnız kalmış ve yıllarca mağdur olmuştur. Medya kuruluşlarımızın yeni yayın dönemine girdiği bu özel haftaya buruk başlayan gazeteciler, bugün özellikle ekonomik zorluklarla boğuşuyor. İktidar baskısıyla ortaya çıkan otosansür eğilimine karşı bireysel savaşın yetersiz kaldığı yerel gazetelerimizde maaş ve tazminat sorunları artarken buna dur diyecek bir mercinin olmaması da mesleğimizin geleceğini tehlikeye atan en büyük sorun" dedi.

Basın İlan Kurumu'nun kuralları hiçe sayan gazetelere baskı uygulamasını istediklerinin altını çizen Sezgin, sözlerini şöyle sürdürdü;
"Meslektaşlarımıza yapılan haksız uygulamaları denetler pozisyondaki Basın İlan Kurumu, maaş vermeyen ya da eksik ödeme yapan kuruluşlara göz açtırmamalıdır. Maaşını düzenli olarak alamadığı halde işsiz kalma korkusuyla sesini çıkarmadan çalışmayı sürdüren gazeteciler, biliyor ki istifa ettiklerinde hem tazminatını alamayacak hem de içerde biriken maaşları verilmeyecek. Editörlerin ağır iş yükü nedeniyle izin alamadığı, muhabirlerin de haftalık sarf giderlerini cebinden karşıladığı bir dönemde işsiz kalmak bugün gazetecilerin meslek değiştirmeye kadar iten ve hatta aile dramlarına yol açan eksik maaş sorumsuzluğuna artık dur denilmeli. Kurallara uyan yerel gazetelerin sırtındaki mali yükü azaltan Basın İlan Kurumu'ndan her ay ödemeleri eksiksiz alan gazeteler bile bu sıkıntının yaşanması bizler için oldukça düşündürücüdür."
Başkan Sezgin, "Basın yayın işletmeciliği konusunda tecrübeli olmayan söz konusu gazete patronlarına çağrımız şu, Basın ilan gelirleri önce personel giderlerine pay edilmelidir. Hepimiz biliyoruz ki, çalışanlarının mutsuz olduğu bir gazetenin yayın hayatında da başarılı olması imkansızdır. Gazete yönetimlerini neden tirajımız düşük diye sorgulamadan önce lütfen çalışanlarınıza verdiğiniz değeri gözden geçiriniz. Hakkını hukukunu aramak isteyen gazetecilere her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!