Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Cezayir'de Buteflika'ya yakın iş adamına tutuklama

İstifa eden eski cumhurbaşkanına yakınlığıyla tanınan Tahkut, yolsuzluk soruşturması kapsamında cezaevine gönderildi.

Cezayir'de Buteflika'ya yakın iş adamına tutuklama

Yolsuzluk soruşturmalarının son dönemde hız kazandığı Cezayir'de, istifa eden Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'ya yakınlığıyla tanınan   iş adamı Muhyiddin Tahkut'un yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandığı  belirtildi. 

Yerel basında yer alan haberlere göre, başkentteki bir mahkeme,  "otomobil üretimi projeleri ve üniversite toplu ulaşım projelerinde haksız kazanç  elde ettiği" suçlamasıyla iş adamı Tahkut'un tutuklanmasına karar verdi.

Tahkut'un bu sabah başkentin doğusundaki Hiraş Cezaevine götürüldüğü  aktarıldı.

Muhyiddin Tahkut, Güney Kore ve Japonya'dan otomobil firmalarının  Cezayir'de açtığı üretim tesislerinin ortağı olarak tanınıyordu. Bunun yanı sıra,  başkentteki birçok üniversitenin öğrenci servisi ve toplu taşıma projelerinin  üstlenici firması olarak da öne çıkmıştı.

Cezayir'de son haftalarda, Buteflika döneminde adı yolsuzluk  iddialarına karışmış çok sayıda iş adamı, bürokrat ve siyasetçi açılan yolsuzluk  soruşturmalarında ifade vermişti.

Aralarında ülkenin en zengin iş adamı Issad Rebrab'ın da bulunduğu  önde gelen iş adamları yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Eski Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın kardeşi Said  Buteflika ile 2 eski İstihbarat Teşkilatı başkanı da tutuklananlar arasında yer  almıştı.

Aynı şekilde, eski başbakanlardan Ahmed Uyahya ve Abdülmelik Sellal  ile birlikte 8 eski bakan ve 2 eski vali yolsuzluk suçlamasıyla yüksek mahkemeye  sevk edilmişti. Uyahya'nın dün aynı soruşturmada yeniden ifade verdiği  belirtilmişti.

Devam eden yolsuzluk soruşturmalarına bazı kesimler destek verirken,  bazı Cezayirliler de yolsuzluk soruşturmalarının asıl hedefine hizmet etmekten  çok tasfiye amaçlı kullanıldığı eleştirisini yapıyor.

Cezayir'de uzun süredir sağlık sorunları yaşayan 82 yaşındaki  Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, beşinci dönem cumhurbaşkanlığı adaylığını  açıklamasının ardından başlayan yoğun halk protestoları ve ordunun "sözlü  müdahalesi" neticesinde 2 Nisan'da istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!