Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Cezaevlerinde 413 ağır hasta var

Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAD) cezaevlerinde 413 hükümlü ve tutuklunun ölüm sınırında olduğunu açıkladı ve tahliye edilmelerini talep etti.

Cezaevlerinde 413 ağır hasta var

 

Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAD) cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkat çekmek üzere Metris Ceza İnfaz Kurumu önünde basın açıklaması yaptı.

TUAD: "100'ü hayati tehlike sınırında 413 hasta tutuklu var"

TUAD, cezaevlerinde 100'ü hayati tehlike sınırında 413 hasta tutuklunun olduğunu açıkladı. BDP İstanbul İl Örgütü'nden kişilerin de yeraldığı eylemde "Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük", "Hasta Tutsaklar Onurumuzdur", "Barışa Uzanan Eller Kırılsın" sloganları atıldı. Basın açıklamasına destek veren tutuklu yakınları cezaevinde kalan yakınlarının fotoğraflarını taşıyarak tepki gösterdi. Konuşmaların sık sık Kürtçe ve Türkçe sloganlar ve zılgıtlarla kesildiği açıklama öncesinde, cezaevi bahçesinde bulunan TOMA ve çevik kuvvet ekipleri cezaevi önüne çıktı.

TUAD Başkanı Zincir: "Metris'teki 17 kişiden sadece 1'i tahliye edildi"

TUAD adına basın açıklamasını okuyan Sinan Zincir, "Öncelikle 1,5 ay önce Türkiye'nin çeşitli cezaevlerinden hayati tehlikeleri oldukları gerekçesiyle Metris cezaevine sevkedilen 17 kişiden yanlızca biri tahliye edilmiş, 13 kişi hakkında Adli Tıp Kurumu cezaevinde kalabilir raporu vermiştir" dedi.  

BDP'li Zozani: "Hangi vicdan bu kişileri cezaevinde tutar?"

Metris Cezaevi'nde kalan 13 hasta tutuklu ile görüşmesinin ardından açıklamaya katılan BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, "Dünyanın hiçbir yerinde ceza infaz sistemi öç alma, intikam alma sistemi değildir. Ceza infaz sistemi topluma yeniden kazandırma sistemidir" dedi.

Metris Cezaevi'nde kalan 13 hasta tutuklu ile görüşmesinin ardından, saat 14:00'te Adli Tıp Kurumu başkanı ile görüşeceğini belirten BDP'li Zozani, "2 kolu olmayan, ayağı olmayan, konuşamayan, tek başına yemek yiyemeyen  insanlar bunlar. Hangi vicdan, hangi akıl bu kişileri cezaevinde tutar?" diye sordu.

Cezaevinde edinilen hastalıkların cezaevi koşullarında iyileşemeyeceğinin altını çizen Zozani, hasta tutukluların cezalarının iyileşinceye kadar ertelenmesinin insani bir sorumluluk olduğunun altını çizdi.

İHD: "Ağır hasta tutukluların cezaevinde kalması insan hakları açısından kabul edilemez"

İnsan Hakları Derneği de cezaevindeki 13 tutuklu ile ilgili kararının siyasi olduğunu belirterek konuyla ilgili raporun Adli Tıp Kurumu'ndan değil, tam teşekkülllü bir hastaneden alınması gerektiğinin altını çizdi. İHD'nin her Cumartesi saat 13:30'da hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için Galatasaray Lisesi önünde eylem yaptıklarını hatırlatan İHD üyesi  Osman Özkan, "Cezaevi koşullarında kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır hasta tutukluların cezaevinde kalmaya zorlanması insan hakları açısından kabul edilemez bir durumdur" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!