Ceylanpınar davasında gerekçeli karar: Somut delil yok

Çözüm sürecinin bitmesine neden olan Ceylanpınar saldırısıyla ilgili davanın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, sanıklar hakkında somut deliller olmadığı, suçlamaların soyut iddialar ve ihbarlara dayandırıldığı belirtildi.

Ceylanpınar davasında gerekçeli karar: Somut delil yok

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, 22 Temmuz 2015 tarihinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ile Okan Acar'ın yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili açılan davanın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, tüm sanıkların beraati için, "Somut delillerle desteklenmeyen soyut iddia ve ihbarlardan başka mahkumiyetlerine yeterli kanıt yok" ifadesine yer verildi.

Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Yumuşak ile Acar, Bahçelievler mahallesindeki evlerinde uyurken, 22 Temmuz 2015 tarihinde yaşanan saldırıda hayatlarını kaybetmiş, saldırının ardından çözüm sürecine son verilmişti.

Saldırıyla ilgili, Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, geçtiğimiz 1 Mart'ta karara bağlandı. Mahkeme, 4'ü tutuklu 9 kişiye cinayet suçlamasından beraat kararı verdi.

Davada verilen kararın, gerekçeli kararı yazıldı. 65 sayfadan oluşan gerekçeli kararda, olay yerinde sanıklarla ilgili herhangi bir bulgu, iz veya emare tespit edilemediği belirtildi.

'SOYUT İDDİA VE İHBARLARDAN BAŞKA KESİN VE İNANDIRICI DELİL BULUNMADIĞI...'

Sanıklar hakkında, iddiaların somut delillerle desteklenmediği kaydedilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

"Sanıklar Lütfi Abir, Murat Abir ve Ömer Kılınç'ın polis memurlarının karşısında bulunan daireyi kiralayıp icra hareketine başladıkları olay gecesi birlikte hareket ettikleri, sanıklar Mehmet Naci Yılmaz, Sedat Aydın, Hasan Aydın, Hüseyin Aydın, Aslan Bulut ile Hasan Işık'ın Suriye'den geçişini sağladığı terör örgütü mensupları ile birlikte 5 nolu dairenin arka balkon kısmından içeriye sızarak maktulleri iştirak halinde öldürdükleri iddia edilmiştir. Olay yerinde sanıklar ile ilgili herhangi bir bulgu, emare veya iz tespit edilememiştir. Somut delillerle desteklenmeyen soyut iddia ve ihbarlardan başka mahkumiyetlerine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı, yüklenen suçların sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmadığı tüm dosya kapsamından anlaşıldığından sanıkların CMK'nın 223/2-e maddesi gereğince beraatlarına karar verilmiştir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!