Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çevik Bir 'Batı Çalışma Grubu'nu böyle kurmuş

7 Nisan 1997'de komutanlar, irtica tedbirlerini konuşuyor, 3 gün sonra uygulama başlıyor.

Çevik Bir 'Batı Çalışma Grubu'nu böyle kurmuş

Post modern darbeyle ilgili Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne açılan dava dosyasından Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) kurulmasından önce dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in başkanlığındaki toplantının detaylarını ortaya çıkardık. 7 Nisan 1997'de yapılan toplantı tutanağına gazeteniz Türkiye ulaştı. Toplantıda BÇG'nin kurulmasına ve nasıl işlev yapacağına dair kararlar alınıyor. Kararlar, 10 Nisan'da uygulamaya konuluyor. İnönü salonunda saat 15.00'de gerçekleştirilen toplantıya 'J' Başkanları, Kuvvet ve Harekât Başkanları, Genelkurmay Genel Sekreteri, Özel Kuvvetler Komutanı, Daire Başkanları, Adli Müşavir ve proje subayları katıldı. Söz konusu toplantının konusu ise, irtica konusunda alınacak tedbirler... Tutanakta komutanlar arasında yaşanan görüşmelerin özetleri yer alıyor.
İŞTE O KONUŞMALAR

Çevik Bir: "Toplantının maksadı, irtica konusunda nasıl bir teşkilatlanmaya gidilmesidir."
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tümgeneral Şükrü Sarıışık: "Şu aşamada üst kademedeki komutanlardan bir beklenti var. Üst komutanlar zaman geldikçe açık ve net mesajlar vermelidir. Tavır ve hareketler net olarak ortaya konmalıdır."
"İki emekli tümgeneralin verdiği mesaj yeterli değildir. Daha üst rütbeden emekli olanlar vermelidir."
Çevik Bir: "10 emekli orgeneral bir araya gelse, muhtıra verseler (E) Orgeneral Güreş'in tutumu değişir."
Şükrü Sarıışık: "İrticaya bulaşmış subay, astsubaylar için daha etkin tedbirler alınmalı."
"Emekli subayların irtica yanlısı medyaya çıkıp demeç vermesi önlenmelidir. Bu konu bir yazı ile emekli subaylara duyurulmalıdır."
"İç güvenlik harekatı halka çok iyi duyurulmalıdır."
"Genelkurmay Başkanlığınca son durumu açıklayan bir direktif yayınlanmalıdır."
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tümamiral Altaç Atılan: "İrtica hakkında yeterli bilgi yok. (Biyografik istihbarat, dernekler, vakıflar hakkında bilgi)"
" Devletin tüm yapısı incelenmelidir. (İrtica ile ilgili tespitler) Medya (Verici istasyonlar, frekanslarına kadar) bilgi toplanmalıdır. Kolordu seviyesine kadar teşkilatlanma ve görevlendirme yapılmalıdır."

BULUT PROJESİ ÖRNEĞİ
Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Yücel Özsır: "İrtica serbest ve süratli bir şekilde kadrolanmakta. Tasfiye sürmektedir."
"28 Şubat kararlarının uygulanması için yazılı muhtıra verelim"
"Son birkaç sene içerisinde astsubaylar arasında irtica yayılmıştır."
"1989-1992 yılları arasında Etimesgut'ta kurulan bir merkezde 'Bulut' adı verilen bir proje yürütülmüş ve 160 kişinin ilişiği kesilmiştir. 'Bulut projesi'ne benzer bir sistem oluşturulmalıdır."
"İrticaya karışan personel kesin delilleri ile ortaya çıkartılmalıdır."
"İrticai faaliyetlere karışanları öncelikle birlik komutanlıkları takip etmelidir. Cami, mescit konuları Genelkurmay Başkanlığının emri ile düzenlenmelidir. Garnizon komutanları bölgelerindeki irticai gelişmeyi daha etkin izlemeleri için bilgilendirilmelidir. Güncel brifing herkese dağıtılmalıdır. İstihbarata Karşı Koyma ve Koruyucu Güvenlik yönergesi yenilenmelidir."
'J' GN. Komutanlığı Harekat Başkanı Hakkı Kılıç: "30 Ağustos'a kadar tedbir alınmazsa, durum çok vahimleşecektir. Zaman geçtikçe alınacak tedbirler güçleşecektir. Halka ulaşılmalıdır."
"Genç subaylar 18 maddenin ne olduğunu anlamakta güçlük çekiyor. İran, Cezayir'in yaşadığı kötü örnekler halka anlatılmalıdır. Sadece izliyoruz. Zaman geçiyor. Acele karar verelim."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!