Cemal Kaşıkçı Time dergisinin 'yılın kişisi' unvanı için finale kaldı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı, Amerikan Time dergisinin her yıl seçtiği "yılın kişisi" unvanı için finale kalan isimler arasında yer aldı.

Cemal Kaşıkçı Time dergisinin 'yılın kişisi' unvanı için finale kaldı

Time dergisinin editör kadrosu tarafından 1927'den bu yana her yıl, o  yıla damga vuran iyi ya da kötü olaylarda yer alan isimlerden seçilen "yılın  kişisi" unvanı için belirlenen finalistler açıklandı. Listede, cinayete kurban  giden ve hala cesedinin nerede olduğu bilinmeyen Kaşıkçı'nın olması dikkati  çekti.

Derginin resmi internet sitesinde Cemal Kaşıkçı için şu ifadelere yer  verildi:

"Verimli bir yorumcu ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin  Selman'ı eleştiren bir isim olan gazeteci Cemal Kaşıkçı, en son 2 Ekim'de Suudi  Arabistan'ın İstanbul'daki Başkonsolosluğuna girerken görüldü. Veliaht Prensin  emriyle öldürüldüğüne inanılan Kaşıkçı cinayeti, uluslararası tepkiye ve Suudi  rejiminin derinlemesine incelenmesine yol açtı."

MUHAMMED BİN SELMAN ADAY GÖSTERİLMEDİ

Öte yandan, Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle eleştirilerin hedefinde  olan ve cinayet emrini verdiği iddia edilen Suudi Prens Muhammed bin Selman'ın  listede olmaması da dikkatlerden kaçmadı.

Selman, daha önce oylamaya sunulan listelerde yer alıyordu.

TRUMP VE PUTİN DE LİSTEDE

Derginin adayları arasında 2016'da bu ödülü alan ABD Başkanı Donald  Trump da bulunuyor. Trump, çocukların ailelerinden ayrılmasına yol açan göçmen  politikası ve Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine ilişkin yürütülen  soruşturma nedeniyle bu ödüle aday gösterildi.

Rusya soruşturması nedeniyle listede yer alan diğer isimler de Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya soruşturmasını yürüten Özel Savcı Robert  Mueller oldu.

Listede, bu yıl gişe rekorları kıran "Black Panther (Kara Panter)"  filminin yönetmeni Ryan Coogler, Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Brett Kavanaugh'ın  cinsel tacizine uğradığını iddia eden Christine Blasey Ford, nükleer gerilimin  ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 3 zirve gerçekleştiren Güney Kore  Devlet Başkanı Moon Jae-in ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in torunu ve  tahtın 6'ncı sıradaki varisi Prens Harry'nin eşi Sussex Düşesi Meghan Markle yer  aldı.

Ayrıca, ABD'nin Florida eyaletinin Parkland Bölgesi'ndeki bir okulda  19 yaşındaki bir kişi tarafından yapılan ve 17 kişinin hayatını kaybettiği  silahlı saldırının ardından ülkede silah satışı konusundaki kolaylıklara tepki  çekmek amacıyla kurulan "March for Our Lives (Hayatlarımız için Yürüyüş)" adlı  grubun aktivistleri de ödüle aday gösterildi.

Listenin kazananı yarın duyurulacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!