Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz: 'Washington elinden geleni yapmadı'

Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, "Washington, Cemal'in katillerini adaletin önüne çıkarmak için elinden geleni yapmadı." değerlendirmesinde bulundu.

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz: 'Washington elinden geleni yapmadı'

Cengiz, Amerikan New York Times gazetesi için "Cemal Kaşıkçı nişanlımdı. Onun katilleri etrafta serbestçe geziyor." başlıklı bir makale kaleme  aldı.

Amerikan Kongresindeki bazı oturumlara katılmak üzere geçen ay başkent  Washington'da birçok Amerikan Kongre ve Dışişleri yetkilisi ile görüştüğünü ve  Kaşıkçı hakkında konuştuklarını belirten Cengiz, "Yaptığım her toplantı,  kaybımızın ne kadar derin olduğunu, Cemal'in bir yazar olarak nasıl bu kadar çok  sevgi ve saygı telkin ettiğini anlamamı sağladı." ifadelerini kullandı.

"Washington bu ülke üzerindeki gücünü kullanmamayı seçti"

Cemal Kaşıkçı'nın kendisine sürekli Washington'ı sevgiyle anlattığını  aktaran Cengiz, "Ancak Washington, Cemal'in katillerini adaletin önüne çıkarmak  için elinden geleni yapmadı." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'deki Demokrat ve Cumhuriyetçilerin Kaşıkçı cinayeti konusunda  henüz somut bir adım atılmamasından dolayı utanç duyduklarını hissettiğini  belirten Cengiz, "Washington, Kaşıkçı cinayetine ilişkin gerçeklerin ortaya  çıkarılması ve sorumlulardan hesap sorulması hususunda Riyad ile güçlü bağları ve  bu ülke üzerindeki gücünü kullanmamayı seçti." görüşünü paylaştı.

"Trump yüzünü başka yöne dönmeyi tercih etti"

Cengiz, Kaşıkçı cinayetinden sonraki küresel kınamalara rağmen Suudi  Arabistan'daki zulmün sürdüğüne ve 3 Suudi alimin idam edileceğine dair haberler  olduğuna işaret ederek, "Cemal asla geri gelmeyecek ancak onun uğrunda mücadele  ettiği bu kişilerin korunması için bir şeyler yapılabilir. Başkan Donald Trump  yüzünü başka yöne dönmeyi tercih etti. Ancak bu 3 adamın hayatını kurtarma gücü  var." ifadelerini kullandı.

Kaşıkçı cinayetine ilişkin aklındaki soruların hala cevaplanmadığını  vurgulayan Cengiz, Riyad yönetiminin de cinayetle ilgili yasal süreçteki  "ihmalci" tavrının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

BM'ye çağrı

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın, bugün  Kaşıkçı cinayetine ilişkin yayımladığı raporda, BM Genel Sekreteri Antonio  Guterres'i, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin tamamlayıcı kriminal soruşturma  başlatmaya çağırdığını vurgulayan Cengiz, "BM'yi Sayın Callamard'ın çağrısını  önemsemeye davet ediyorum." ifadesini kullandı.

Cengiz makalesinde, şunları kaydetti:

"Cemal'in ve ilkelerinin herhangi bir insani ve ahlaki değeri varsa,  şimdi sesimizi yükseltme zamanı. Arap dünyasındaki demokrasi mücadelesini  desteklemek için, Cemal'in korkunç ölümüne karşı ses çıkarmanın bir önemi yok mu?  Erdemli insanlar bugün bu değerleri savunan ve bu ülkesinde bu değerleri  geliştirmek için mücadele veren bir adam için ayağa kalmazsa, kim kalkacak?"

BM'nin Kaşıkçı raporu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), tarafından açıklanan 101  sayfalık raporda Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı'yı kasten ve taammüden  öldürmekten sorumlu tutulmuştu.

Raporda, aralarında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin  Selman'ın da bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir  kanıtlar olduğuna işaret edilmişti.

Raporda ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kaşıkçı'nın  öldürülmesine ilişkin tamamlayıcı kriminal soruşturma başlatmaya davet edilmiş,  Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yaptırımların Veliaht Prens ve onun yurt  dışındaki kişisel mal varlıklarını da kapsaması gerektiği vurgulanmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!