Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çelik: Savarona ile ilgileniyoruz

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Savarona'nın müze olması için çalışma başlattı.

Çelik: Savarona ile ilgileniyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Atatürk'ün yatı Savarona ile ilgilendiklerini belirterek, "Savarona gemisinin bundan sonrasında devlet büyüklerinin, misafirlerin ağırlandığı, kendi tarihsel mirasına uygun bir şekilde kullanılması, ayırca müze olarak değerlendirilmesi konusuyla ilgili bir çalışmamız var" dedi.
Çelik, Türkiye'yi ziyaret eden Ukrayna Kültür Bakanı Leonid Novohatko onuruna Devlet Konukevinde öğle yemeği verdi.

Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğine değindi. Ukrayna'nın tarihinin ve kültürünün şekillenmesinde Türk-Moğol ve İslam etkisinin de olduğunun çeşitli araştırmacılar tarafından ortaya konduğunu belirten Çelik, dolayısıyla Türkiye ve Ukrayna arasında pek çok ortak nokta bulunduğunu söyledi.

Diplomatik ilişkilerin neredeyse 10. yüzyıla kadar uzandığını ifade eden Çelik, iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği'nin de devam ettiğini hatırlattı.

Dış politikanın ve kamu diplomasisinin temelini kültürel ilişkilerin oluşturduğuna dikkati çeken Çelik, "Çünkü kültür, aramızdaki ortak dil ve iletişim unsuru" dedi.

Novohatko ile açılışını yapacakları Ukrayna Kültür Günleri etkinliğine özel bir önem verdiklerini de belirten Çelik, gelecek yıl da Ukrayna'da Türk Kültür Günleri'ni gerçekleştireceklerini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!