Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çelik'in "iş var, çalışan yok" açıklamasına esnaf desteği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, "İş var, çalışan yok" açıklamasına esnaf kesiminden destek geldi. Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fehmi Duban, esnafın da nitelikli eleman sıkıntısı çektiğini söyledi.

Çelik'in ''iş var, çalışan yok'' açıklamasına esnaf desteği

Türkiye'deki işsizlerin nitelik kazanmamış "vasıfsız" tabir edilen insanlardan oluştuğunu ifade eden Bursa MESO Başkanı Fehmi Duban, "Fakat ülke sanayimizin her geçen yıl artan iş yükü ve ihracat artışı sebebiyle vasıfsız elemanlara bile ihtiyaç duyar hale gelinmiştir" dedi.
Esnaf kesiminin de sanayinin en büyük tedarikçisi konumunda olduğunu ifade eden Duban, odaya bağlı 144 farklı meslek kuruluşundaki esnaf üyelerinin nitelikli eleman konusunda şikayetlerde bulunduğunu hatırlattı. Duban, "Türkiye'nin sanayideki parlayan yıldızı Bursa'nın daha da güçlenmesi ve Avrupa'nın da sanayi lideri kenti konumuna gelebilmesi için işsizlerin nitelikli hale getirilmesi, mesleki eğitimde geleceği yakalamamız, meslek lisesi ve teknik üniversitelerin gençlerimiz için cazip hale getirilmesi, okuyamayan gençlerimiz de çıraklık okullarına teşvik edilmelidir. Ayrıca, meslek liselerinde bilgisayar bölümü tercih edilmesi 90'lı yıllarda kaldı. Artık torna tesviye bölümünden tutun da mobilya, CNC eğitimlerinden çıraklık okullarına kadar her bölümün bilgisayar teknolojisinde olması, gençlerimizin çağı yakalaması için önlerine fırsatlar sunulması gerekmektedir" diye konuştu.
Duban, mesleki eğitim için sadece devletin değil, sanayi ve esnaf kesimine de büyük görev ve sorumlulukların düştüğünün altını çizdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!