Çeçenistan ve Ramzan Sultan'la ilgili başlık Vampir oyunundan kaldırılacak

World Of Darkness serisine ait olan ABD menşeili masaüstü PC oyunu Vampire: The Masquerade'dan Çeçenistan'la ilgili başlığın kaldırılacağı öğrenildi.

Çeçenistan ve Ramzan Sultan'la ilgili başlık Vampir oyunundan kaldırılacak

 

Tartışmalı ürünü geliştiren White Wolf stüdyosunun dâhil olduğu Paradox Interactive şirketinin araştırma ve geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Shams Jorjani, Vampire: The Masquerade oyunundan Çeçenistan'la ilgili başlığın kaldırılacağını açıkladı.

Yeni bölümünün bu ayın başında piyasaya sürüldüğü oyunda Çeçenistan'ın Kalbi Camii'ye ve Grozny City'nin gökdelenlerine ait fotoğraflar gibi gerçeğe birçok gönderme yer alıyor. Oyunun konusundaysa Çeçenistan'ın eski bir vampir hanedanı tarafından yönetildiği, halkınsa spor salonları görüntüsü verilen özel bölgelerde hükümdarlarına kan vermeye zorlandığı iddialarına yer veriliyor.

Açıklamaya göre vampir hanedanı dış dünyada varlığını gizlemek zorunda olduğu için lider olarak, Kremlin'e karşı Çeçenistan'ın çıkarlarını savunması karşılığında ölümsüzlük sözü verilen 'Ramzan Sultan' gösteriliyor.

Geçen sene Çeçenistan'da LGBT bireylerine baskı ve işkence yapıldığı yönünde ortaya atılan iddialar LGBT aktivistlerini ve Batı dünyasını ayağa kaldırmıştı. Oyunda da bu eylemlerin vampirler tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülüyor. Skandalın ardından Çeçenistan konusunun oyundan kaldırılması kararlaştırıldı.

Jorjani, "Gerçek kötülük dünyada var ve biz, o kötülüğü yapan gerçek suçluları haklı çıkaramayız veya gerçek kurbanların acılarını dindiremeyiz. V5 Camarilla dosyasının Çeçenistan'la ilgili başlığında bunu gözden kaçırmışız. Sonuçta devam eden gerçek trajediyi kaba ve saygısız bir şekilde aktaran bir başlık ortaya çıktı. Bu yapım ya da edit sürecinde dikkatimizi çekmeliydi. Böyle olmadı ve bu nedenle özür diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Çeçen yetkililerse oyun yapımcılarının 'Çeçenistan'ın ve yönetiminin popülerliği üzerinden PR yapmaya karar verdiklerini' ifade etti.

Rus Kommersant gazetesine konuşan Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov'un sözcüsü Alvi Karimov, "Bu oyunu Rusya'nın başka herhangi bir bölgesine bağlasalardı, oyun hiç kimsenin dikkatini çekmezdi. Bu Rusya ve Çeçenistan'ı karalama kampanyasının devamı. Bunun arkasında, LGBT bireylerine yönelik baskı yapıldığı iddialarını ortaya atan kuruluşların aynılarının olduğundan eminim. Oyunu kendileri çıkardılar, şimdi de kendileri eleştiriyor, işte bu gerçek bir oyun, ahlaksız ve vicdan dışı" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!