Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çeçenistan'da 'terör' toplantısı

Başkent Grozni'de Devlet Başkanı Ramzan Kadirov'un da katılımı ile ''terör'' konulu toplantı düzenlendi

Çeçenistan'da 'terör' toplantısı

Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de Devlet Başkanı Ramzan Kadirov'un da katılımı ile insan hakları ve sivil toplum örgütlerinin geliştirilmesine dair toplantı düzenlendi. Kuzey Kafkasya'da insan temel hak ve özgürlüklerinin durumu konusu; Kadırov, bölgesel yönetimlerin başbakan yardımcıları ve emniyet birimlerinin başkanları tarafından saatlerce tartışıldı.

Görüşme konusunda açıklama yapan gazeteci Maksim Şevçenko, insan hakları savunucuları ile Ramzan Kadirov arasındaki mesafenin kaldırılmaya çalışıldığını ancak Çeçen başkanın insan hakları savunucularının faaliyetlerini eleştirmeye devam ettiğini belirtti. Maksim Şevçenko ayrıca toplantının devam ettiği saatlerde Dağıstan'ın en ünlü gazetecilerinden Ahmednabi Ahmednabiyev'in öldürüldüğüne dair haberin geldiğini ve haberin üzüntü ile karşılandığını belirtti: " Dağıstan'da suiistimaller artmış durumda. Devlet gazetecilerin güvenliğini temin edemiyor. 1992 yılından bugüne kadar Ahmednabi ile beraber Dağıstan'da toplam 17 gazeteci öldürüldü. Hiçbir katl olayı araştırılmadı. Yapılan soruşturmalar kamuoyu vicdanını rahatlatmak için yeterli sayılamaz. Siparişcilerin isimleri açıklanmıyor ve hayatlarını kaybeden insanlar suçlanıyor," şeklinde sözlerine devam eden Şevçenko toplantıya katılanların emniyet birimlerinin temsilcilerinden rapor beklediğini de ifade etti.

Rusya İçişleri Bakanlığı Kuzey Kafkasya Federal Eyalet (SKFO) Birimi Başkanı Sergey Çençik ise suçlamalara cevap vererek olayların soruşturulduğunu ve gereken önlemlerin alındığını öne sürdü. Ancak Sergey Çençik'in sözleri toplantıya katılan insan hakları savunucuları ve bölge aydınları tarafından gerçekçi bulunmadı. Emniyet birimlerini temsil eden şahısların öldürülmesinden sonra katillerin ve azmettirenlerin kolay bir şekilde bulunduğuna dair hatırlatmada bulunan insan hakları savunucunları ve aydınlar emniyet birimlerinin faaliyetini ağır bir dille eleştirdi.

Maksim Şevçenko, Mahaçkale Belediye Başkanı Said Emirov'un gözaltı sürecini örnek göstererek, ''terör''ün kaynaklarından birisinin de yöneticiler arasında bulunduğunun altını çizdi. Bunun yanı sıra Çeçenistan'da binlerce kayıp insanın bulunduğunu ve onların kaderlerinin belirsiz olduğu ifade edildi. Konu hakkında analiz yapan Ramazan Kadirov, Çeçen savcı ve emniyet birim temsilcilerinin kaybolan vatandaşlar hakkındaki araştırmalarına Moskova yönetimi tarafından destek verilmediğinin altını çizdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!