Çavuşoğlu ve Maas'tan ortak açıklama

Ankara, ilişkilerin bir süredir sorunlu olduğu Almanya'dan önemli bir konuk ağırlıyor. Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas , Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Alman Bakan, "Türkiye'nin endişeleri haklı, Tahran zirvesini destekliyoruz" açıklamasında bulunurken Çavuşoğlu da "İdlib'te ateşkesin ihlalini engellemek için çaba sarf ediyoruz" dedi.

Çavuşoğlu ve Maas'tan ortak açıklama

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşliğinde TBMM'ye ziyarette bulundu.

Maas, Meclis'teki görüşmelerinden sonra Beştepe'ye gitti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ı kabul etti. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.  Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu. Görüşme sonrası Almanya Dışişleri Bakanı Maas ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Geçmişte ilişkilerimizde fırtınalı günler yaşandı. Ekonomik ilişkilerimizi değerlendirdik. Bölgesel konuları değerlendirdik. Özellikle Suriye'yi İdlib'i değerlendirdik. Ateşkesin ihlalini engellemek için çaba sarf ediyoruz. Rejimin garantörleri Rusya ve İran'la temastayız. Kimse kimseyi kandırmasın, (İdlib'e saldırı) bunların amacı İdlib'i ele geçirmek. Ciddi risk taşıyor. Her bakımdan felaket olur.

(İdlib'e) Saldırıdan sonra (Rusya ile) ilgili kurumlarımız arasında temaslar oldu. Bunların yanlış olduğunu söyledik. Tahran zirvesi öncesi yapılması hiç doğru değil.

Maas'ın açıklamalarından satır başları;

Türkiye, Almanya için sadece komşu bir ülke değil. İlişkilerimizin yapıcı olmasında stratejik menfaatimiz var. Son yıllarda bazı yanlış anlaşılmalar oldu, bunları da konuştuk.  Suriye'deki son durumu görüştük. Türkiye'nin endişeleri haklı, Tahran zirvesini destekliyoruz.

DARBE GECESİ ZARAR GÖREN TBMM GENEL KURUL'UNU GEZDİ

TBMM'ye gelişinde TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu ile TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanı Cemalettin Tüney tarafından karşılanan Maas, Meclisin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından uçakla bombalanan bölümlerini gezdi.

15 Temmuz gecesi yaşananlar ve yapılan saldırıya ilişkin bilgi alan Maas, darbe gecesi hasar gören TBMM Genel Kurul Salonu'nu da inceledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!