Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çavuşoğlu ve Di Maio'dan kritik açıklamalar!

Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu ve Di Maio'dan kritik açıklamalar!

Di Magio, "Libya'da etkili olabilecek tüm tarafların etkili olabilecek adımların atılması taraftarıyız. Bu süreci destekliyoruz, Türk dostlarımızla Libya'yı nihayet bunalım bölgesi olarak değil, Akdeniz'de önemli bir yerde görüyoruz, petrol, konumu ve halk açısından..."

Çavuşoğlu, "Azerbaycan'ın kendi topraklarını savunmak için yeterli gücü var. Son derece meşru bir çağrıda bulunuyor. Somut bir destek talebi olmadı Türkiye'den. Olur da bu sorun çözülmez ve bizden herhangi bir talepte bulunursa, bu desteği vermekten çekinmeyiz. Bu sorunun çözülmesi her şeyden önce Ermenistan'ın lehine olur. Bunu herkese saldırarak yapıyor, barışın, huzun gelmesi en çok Ermenistan'ın işine gelecek. Uluslararası toplumun da Ermenistan'a ciddi çağrıda bulunması gerekiyor. 

Rum Kesimi ve Yunanistan'ın AB'yi rehin almak istemesiyle ilerleme kaydedemiyoruz. AB üyesi olduğu için Yunanistan ile işbirliği göstermelerini anlıyoruz ama küresel bir örgüt olmak istiyorlarsa, haksız bulduğu zaman "Sen de haksız diyebilmeliler. Biz iyi niyetli olduğumuzu bazı jestlerle gösterdik ama haklı olduğumuzu da kararlılıkla gösterdik. 

Dünkü açıklamaya bakarsak, yine Rum Kesimi ve Yunanistan'ı tatmin etmek için yapılan açıklamalar. Üstü kapalı şekilde yaptırım tehdidinde bulunuyor. Bu açıklamalardan yaptırım kararı çıkmadı diye sevinecek ülke değiliz. Bir taraftan Sevilla haritasını tanımıyoruz diyorsunuz, bir taraftan Yunanistan'ın bu harita üzerinden maksimalist isteklerine boyun eğiyorsunuz. Bir taraftan aba altından sopa göstermeye çalışmak, bir taraftan üye ülkeleri tatmin etmeye çalışmak çabası işe yaramıyor. Biz yine de AB ile işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu söyleyebiliriz ama AB'nin de buna uygun davranması gerekiyor."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!