Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çavuşoğlu'ndan İsveçli mevkidaşına sert yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Linde'nin açıklamalarına sert sözlerle yanıt verdi

Çavuşoğlu'ndan İsveçli mevkidaşına sert yanıt

Linde'nin açıklamalarından satır başları;

Agit bölgesinde çatışmaların ilkeler doğrultusunda devam etmesini sağlayacağız. İnsanibvir ateşkesin ve hukuka uygun davranılması konuları görüşmeye alacağız. Türkiye ve İsveç arasında yakın ilişkiler sürdürmeye devam edeceğiz.Türkiye'nin komşuları ve Orta Doğu'da yaşadığı zorlukların farkındayız. Doğu akdeniz konusunda, AB bir hafta önce bir karar aldı. Türkiye ile ticaret ghepimiz açısından çok önemli. AB'nin çalışmaları, başkanlığına biz de tam destek veriyoruz. Türkiye'nin attığı yapıcı adımları olumlu karşılıyoruz. Doğu Akdeniz'de gerginliklerin azaltılması yönündeki adımları destekliyoruz. 

Dün AB Dışişleri Konseyi'nde Navtex ile ilgili Türkiye'nin vermiş olduğu mesajları görüştük. Türkiye'nin mültecileri ağırlamasından memnuniyet duyuyoruz. 

Türkiye ve İsveç'in fikir birliğinde olmadığı pek çok konu var. PKK, terör örgütü olarak AB tarafından İsveç'e dahil olmak üzere listelenmiştir. Sahada DEAŞ'a koalisyon çerçevesinde taraflar var, bölgede istikrarı devam ettirmek istiyorsak, sahada farklı aktörlerle diyaloğumuzu sürdürmeliyiz. 

Minsk grubu ve eş başkanlarını destekliyoruz. Biz tekrar ortakları (Azerbaycan-Ermenistan) masada bir araya getirmeliyiz. 

Çavuşoğlu, Ateşkes çağrısına katılıyoruz, uluslararası toplumun bu sorunu çözme arzusunu görebilmeliyiz, ama görmüyoruz. Kırım söz konusu olduğunda, Rusya'ya "çekilin burası Ukrayna'nın Gürcistan'ın toprakları" diyoruz, aynısını Ermenistan'a diyemiyoruz. 

TOPLANTIDA GERGİNLİK: KİMDEN ALDIĞINIZ YETKİYLE 'SURİYE'DEN ÇEKİLİN' DİYORSUNUZ?

Çavuşoğlu, Linde'nin "We urge Turkey to withdraw Syria" cümlesini alıntılayarak, "Bir kere diplomaside 'urge' kelimesini kullanmak tepeden bakmak gibi bir yaklaşımdır. Şimdi size şunu sormak istiyorum. Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini isteyebiliyorsunuz? Bir her toplantıda, Soçi toplantılarında, Astana formatı toplantılarında, Cenevre'de İdlib'le ilgili metinlerde bir şeyi vurguluyoruz, 'Suriye'nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü!' Biz Suriye'yi bölmek istemiyoruz ama siz Suriye'yi bölmek isteyen PKK'lılara destek olmak için Türkiye'ye 'Çekil' diyorsunuz. Peki İdlib'den de çekil diyor musunuz Türkiye'ye veya DEAŞ'tan temizlediği yerlerden çekil diyor musunuz? Hayır! Neden? İdlib'den çekilsek 3 milyon mülteci daha Türkiye'ye gelecek, oradan da Avrupa ülkelerine gidecek. Nereden çekilmemiz lazım? PKK'dan temizlediği alanlardan çekilsin Türkiye. Kimin adına uyarıyorsunuz bu bir, ikincisi neden o bölgelerden çekil diyorsunuz?

İnsani konularda duyarlılığınızı takdir ediyoruz, Suriye'de de yardım etmede öncü ülkelerden birisiniz, ama teröristlerle Kürt kardeşlerimizi ayırt etmelisiniz. 

Hep hak hukuktan bahsediyorsunuz, peki Kıbrıs Türklerinin hakları ne olacak? Hidrokarbon üzerinde onların hakkı yok mu? Yunanistan göçmenleri sulara iterken neden insan hakları demiyorsunuz? Çünkü Yunanistan AB üyesi, işte çifte standart diye bunlara diyoruz Görüş ayrılığı olduğunu söylediniz, doğru, ama siz istediklerinizi söyleyebiliyorsanız, biz de söyleriz.

PKK/YPG/DEAŞ bunların hiçbirinin farkı yok, siz terör örgütlerini ayırmaya çalışıyorsunuz. PKK dışında birçok örgüt var ismi farklı olan... Sizi onlarla buluşturabiliriz, çocukları nasıl götürdüklerini anlattık, daha da fazla kaynak gösteririz size, siz de bir annesiniz, neden hep SDG vs destekliyorsunuz? Diğer Kürtleri de dinleyin, anlatsınlar size PKK'nın nasıl bir terör örgütü olduğunu...

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!