Çavuşoğlu'ndan Bursa'da af açıklaması

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Genel af mevzusu yasamanın çıkarması gereken bir mevzudur. Herkes kendine göre parlamentoda çoğunluk sağlayıp 'Ben şunu, bunu yapacağım.' diyebilir ama bizim gündemimizde genel af yok." dedi.

Çavuşoğlu'ndan Bursa'da af açıklaması

Çavuşoğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Gürsu ilçesindeki Kurtuluş Camisi bahçesinde vatandaşlarla sohbet etti.

Türkiye'nin son 16 yılda birçok badireye rağmen yaklaşık 4 kat büyüdüğünü söyleyen Çavuşoğlu, milletin derdiyle dertlenerek projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, terör konusuna da değinerek şunları dile getirdi:

"Eğer biz SİHA'ları, İHA'ları yapmasaydık, bugün İsrail'in bize verdiği ama komutası kendilerinde olan Heron'larla bu işi yürütmeye kalksaydık halimiz ne olurdu? Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı Harekatı'nı yapabilir miydik? Adamlar gündüz gözüyle 100 bin kişilik terör ordusu kuruyorlardı bizim sınırımıza Türkiye'den parça koparmak için. Ama şimdi SİHA'lar tespit edip, vuruyor, askerimiz yerini belirliyor, gidiyor vuruyor. İçeride kalmadı gibi bir şey. 40 yıllık mesele gündemimizden çıkıyor. Daha tam bitmedi ama kararlıyız. Bunların hepsi güçlü ve kararlı iktidarla oluyor."

- Genel af 

Çavuşoğlu, bir vatandaşın genel af konusunu hatırlatması üzerine, "Genel af mevzusu yasamanın çıkarması gereken bir mevzudur. Herkes kendine göre parlamentoda çoğunluk sağlayıp 'Ben şunu, bunu yapacağım.' diyebilir ama bizim gündemimizde genel af yok." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Devlete karşı olursa belki affederiz." sözlerini yıllardır söylediğini anımsatan Çavuşoğlu, "Ama kişiye karşı olan suçları, kul hakkıdır biz niye affedelim ki. Öyle bir şey olmaz. Kaldı ki devlete karşı suçlar da terör suçlarıdır onu da zaten affetmeyiz. Bizim gündemimizde böyle bir şey yok." ifadelerini kullandı.

- "Enerji ihtiyacımızı karşılayacak alternatifler üretiyoruz"

Çavuşoğlu, enerjiye aktarılan paydan dolayı cari açığın yüksek olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Seçim beyannamemizi açıkladık. 146 projemiz var. Önümüzdeki dönemde teknolojik ve dijitalleşme anlamında radikal kararlar almamız gerekiyor. Bizim daha fazla Aziz Sancarlar yetiştirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu anlamda beyannamemizde özellikle parlak beyinli çocuklar için kaynak ve imkan bakımından daha fazla olanakları sunmaya başlayacağız. Biz yaklaşık 100 yıllık cumhuriyetiz. İlk defa nükleer santralin temelini geçtiğimiz aylarda attık. Fransa'da 59 tane var. Sınırımıza 12 kilometre mesafedeki Ermenistan'da var. Almanya'da onlarcası, ABD'de 100'den fazla var. Bizdeki nükleer santral tam kapasite olarak çalışmaya başladığında bu ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 15'ini giderecek. Keşke şimdiye kadar 10 tane yapmış olsaydık da yüzde 100'ünü karşılayıp geriye kalanını da ihraç etseydik. Niye yapamadık? Niye yaptırmadılar? Niye engellediler? Bunu düşünmek lazım."

- "Birileri maalesef Meriç'ten, Kars'tan ötesini göremiyor"

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, daha sonra Atatürk Caddesi Celal Bey Parkı'nda toplu açılış törenine katıldı.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi hem bölgesinde hem de küresel anlamda güçlü yapmak için çalıştıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birileri maalesef Meriç'ten, Kars'tan ötesini göremiyor. Bu ülke çok badireler gördü. Bu ülke çok enerji kaybetti. Emin olun ülkenin gelişmesi için yapılan bu yatırımlar karşısında 'İyi oldu.' deme nezaketini gösteremeyen bir anlayışın bu millet için güzel şeyler yapma imkanı yok. Geldiğimiz noktada 'Tayyip Erdoğan gitsin de gerisi tufan' anlayışını savunmuş durumdalar. Bir tarafından bakıyorsunuz Batı'daki kimi odaklar ses veriyor Cumhurbaşkanımızı kötülemek için, bir de içimizdeki muhalefet. Ama milletimiz her şeyi görüyor. 24 Haziran'ı sabırsızlıkla bekliyor."

Çavuşoğlu, son 10 yılda dünyadaki en büyük 10 yatırımın Türkiye'de gerçekleştiğini ifade ederek "Şimdi adam Kanal İstanbul Projesi'ni durduracağından bahsediyor, yuh. Bunlar biz Osmangazi Köprüsü'nü yaptığımız zaman 'Göçmen kuşların göç yolları değişti.' diye bizi eleştirdi. Marmaray'ı yaptığımız zaman 'Balıkların yolu değişti.' diye bizi suçladılar. Bu ülke bunların elinde çok zaman kaybetti. Bunların hiçbir derdi yok. Bunların özgürlükten anladığı tek parti iktidarı döneminin özgürlüğüdür." diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek tamamlanan projelerin toplu açılışı gerçekleştirildi.

Buradaki programın ardından esnafı ziyaret eden Çavuşoğlu'na Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve partililer eşlik etti.

İFTARA KATILDI

Çavuşoğlu, Gürsu ilçe Belediye binası önünde düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her on yılda bir darbelerle karşı karşıya kaldığını anımsattı.

Ülkenin, kırılgan, önünü göremeyen bir hükümet modeliyle, koalisyonlarla yönetilmek durumunda kaldığına değinen Çavuşoğlu, "1960'lı yılların başından itibaren rahmetli Türkeş, Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Özal ve Demirel bu sistem ile Türkiye'nin bir adım öteye gidemeyeceğini ifade ettiler. Ama ne yazık ki bu sistemi değiştirmek onlara nasip olmadı, başarılı olamadılar. Çünkü vesayet vardı. Ankara'da zinde güçler vardı. Çünkü Ankara'da çeşitli odaklar vardı, müsaade etmediler." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Fransa'nın 1948 yılında İkinci Dünya Savaşı'ndan çıktıktan 10 yıl sonra 12 hükümet değiştirdiğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sonra 1958 yılında bugünkü sistemine geçti ve o tarihten sonra yaptığı atılımlarla bugünkü gücüne kavuştu. Bizde de 60-65 yıldır farklı bir şey olmuyor. Türkiye'de şu anda 65. hükümet iş başında ve geçtiğimiz 95-96 yıllık zaman dilimi içinde 65 hükümet. Sonuç itibarıyla hükümet etme süresi neredeyse sadece 15 ay. 15 ayda bir köyün su şebekesini değiştiremiyor. Bir köyün kanalizasyon altyapısını gerçekleştiremiyorsunuz. Nerede kaldı bütün ülke sathında yatırımları gerçekleştirmek, ülkeyi kalkındırmak. Mümkün değil. 15 aylık hükümetler sadece ve sadece yeni seçime hazırlık yaparak geçirirler, kendi yandaşlarına 'Nasıl daha faydalı işler yaparız.' diye düşünürler. O koalisyon hükümetleri kurulurken bakanlıkları paylaşırlar. Dolayısıyla Türkiye'de zaman kaybolup gider, olan milletimize olur."

- "Cumhurbaşkanımız ilk defa olarak bu hükümet etme modelini tatbik edecek"

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, 15 Temmuz'da kendisine bu ülkeyi savunmak için emanet edilen silahları millete doğrultanların üstesinden gelindiğini ve o tarihten itibaren bu durumun ülkedeki bazı şeyleri değiştirdiğini belirtti.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Neyi değiştirdi? Yerli ve milli düşünceye sahip siyasi partiler bu işin künhüne vakıf olan yani Türkiye'yi teslim almak isteyen, işgal etmek isteyenlerin niyetinin ne olduğunu görenler, onların ellerin ellerinde kukla olarak kullananların kimler olduğunu bilenler bu ülkede artık yeni vesayetlerin, darbelerin, ülkenin kan kaybetmemesi için bir araya geldiler ve bir anayasa değişikliğine gittiler. Şükürler olsun 16 Nisan'da milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımız ve sizlerle birlikte bu hükümet etme modelindeki değişikliği tasdik ettiler. Şimdi ilk defa bu modelin tatbiki aşamasına geçiyoruz. 24 Haziran'da Allah nasip ederse gerçekleşecek seçimle seçilecek olan Cumhurbaşkanımız ilk defa olarak bu hükümet etme modelini tatbik edecek."

- "Onların derdi millet değil"

Muhalefet partileri ve onların cumhurbaşkanı adaylarının, Türkiye'yi tekrardan eskiye döndürmeyi vadettiğine işaret eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu millet henüz bir yıl önce bu sistemi onayladı. Daha henüz ne olduğunu bilmeden birileri bize yeniden eskiyi işaret ediyor. Çünkü onların derdi millet değil. Artık Türkiye'de bu memleketin gerçek sahibi millettir. Türkiye, sadece belli bir kesimin, elit bir zümrenin, statükocuların sahip olduğu bir ülke olmaktan çıkmıştır. Türkiye artık milli iradenin tam manasıyla gücünü gösterdiği bir sistemle yönetilecektir. 24 Haziran bu bakımdan önemlidir. Geriyi gösterenler mi? Ülkenin geleceğini, ufkunu geniş tutanlar mı? Muasır medeniyet seviyesinin üzerine yükselmeyi vadedenler mi? Milletimiz hiç şüphesiz, reformları, gelişmeyi, yüce ufukları ve Türkiye'yi büyütmeyi vadedenleri tercih edecektir." 

İftar programına, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!