Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Canlı yayında kozlarını paylaştılar

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimleri için yarışan Nicolas Sarkozy ve Francois Hollande televizyon ekranlarında karşı karşıya geldi.

Canlı yayında kozlarını paylaştılar

Canlı yayınlanan ve yaklaşık 3 saat süren tartışmada zaman zaman gergin anlar yaşandı.
Özellikle istihdam ve alım gücününün artırılmasıyla ilgili bölümde Sarkozy'nin bir kaç kez rakibini yalancılıkla suçlaması, ortamını gerilmesine yol açarken, tartışmayı yöneten ''TF1'' ve ''France 2'' televizyon kanalının sunucuları iki lideri yatıştırmakta güçlük çekti.
Sarkozy, Hollande'ı, ''ülke yönetiminde ciddi bir tecrübesi olmamakla'' suçlarken, Sosyalist rakibi ise 5 yıllık iktidarı boyunca Sarkozy'nin ''ülkeyi fakirleştirdiği ve vatandaşları birbirine düşürdüğü'' suçlamasında bulundu. İki aday da, birbirlerini yanlış rakamlar vererek gerçekleri gizlemekle suçladı.
Hollande ülkedeki öğretmen sayısını artıracağı sözünü verirken, Sarkozy gerekli kaynak olmadan bunun gerçekleşemeyeceği görüşünü dile getirdi.

Müslüman göçmenler konusunda fikir ayrılığı
Göçmen sayısının azaltılmasından yana olduğunu ifade eden Sarkozy, ''Müslüman göçmenlerin kendi inanç biçimlerine uygun yaşam tarzını dayatmaları riski bulunduğu ve yerel yönetime aday siyasetçilerin oy kaygısıyla bu tür taleplere boyun eğeceği'' gerekçesiyle yabancıların yerel seçimlerde oy kullanmasına karşı olduğunu açıkladı. Sarkozy'nin bu yaklaşımına Hollande, göçmenlerin dinlerine bakarak ayrımcılık yapılamayacağı gerekçesiyle sert tepki gösterdi. Hollande, bu tür bir yaklaşımın Fransız vatandaşı Müslümanları rahatsız edeceği uyarısında bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!