Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

CANLI YAYIN... BURSA'DA YGS HEYECANI

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), bugün yapılıyor. Bursa'da öğrenciler içerde, veliler dışarda heyecan yaşıyor...

CANLI YAYIN... BURSA'DA YGS HEYECANI

BURSA'DA YGS HEYECANI - FOTO GALERİ

YGS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, 160 sınav merkezindeki 5 bin 727 sınav binasında, 89 bin 283 sınav salonunda gerçekleştiriliyor. Sınava, 1 milyon 692 bin 345 aday katılıyor.

Bursa'da da YGS heyecanı yaşanıyor. saatler öncesinden okula velileri ve arakadaşlarıyla gelen öğrencilerin heyecanlı oldukları gözlendi. Bu yıl ilk kez sınavın kamera ile takip edilecek olması heyecanı biraz daha arttırdı.
Emniyet güçleri, Bursa'daki tüm okullarda tedbirleri aldı. Sınav öncesinde öğrenciler, polisler tarafından miting alanına girer gibi didik didik arandı. Sınavda kullanılacak kalem, silgi, kalemtıraş, saat gibi gereçler ile şekerleme ve peçete bütün adaylara ÖSYM tarafından sağlandı. Çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihazla, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi gibi araçlarla; cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlar polisten tarafından okula sokulmadı.
Bursa'da sınava girecek engelli öğrenciler, Engelli okullarında sınava girdi. Veliler, öğrencileri kapı girişine kadar geçirirken, okul bahçesinde dua edenler dikkat çekti.

Sınav başladı, öğrenci velileri okul bahçesinde heyecanla beklerken, öğrenciler de sınıflarda YGS soruları ile ter döküyor. Öğrenci velilerinin okul bahçesinde Kur'an okumaları ve dua etmeleri dikkat çekti.

Sınav, saat 10.00'da başlayacak ve tek oturumda 160 dakika sürecek. 

2011 YGS sınav soruları cevapları ve çözümleri hakkında ÖSYM'den yapılan açıklamada, Pazar günü yapılacak olan YGS soru ve cevaplarının, 29 Mart 2011 Salı günü saat 13.00'te ÖSYM'nin http://ygs2011-sorular.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacağını duyurdu.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ
YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak.

YGS'nin değerlendirilmesi sonucunda her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü oluşturulacak.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecekler.

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

Öte yandan, Ankara Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi, sabahın erken saatlerinden itibaren polis ekiplerini anonsla uyararak bölgelerinde yapılan düğün, nişan gibi gürültüye yolaçacak eğlencelere anında müdahele edilmesi talimatı verdi.

Ekiplerin ayrıca bölgelerinde yüksek gürültülü inşaat çalışmalarının da men edilmesi doğrultusunda çalışmaları istendi
 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!