Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çamlıca'nın ardından Taksim'de kamulaştırmayla cami yapılacak

Çamlıca'ya yapılacak caminin tamamlandığında çok güzel olacağını belirten Erdoğan, Taksim'de de birkaç parselin kamulaştırılmasının ardından şimdiki mescidin bulunduğu yere cami yapılacağını söyledi.

Çamlıca'nın ardından Taksim'de kamulaştırmayla cami yapılacak

ERDOĞAN: YARIŞMADA İKİNCİ OLAN CAMİ PROJESİNİ JÜRİDE OLSAM BİRİNCİ SEÇERDİM


BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ziyareti sırasında kendisini takip eden gazetecilerin uçakta sorularını cevapladı. Erdoğan, "Çamlıca'da yapılması düşünülen cami ile ilgili spekülasyonlar çok. Proje medyada da tartışılıyor. Siz nasıl yaklaşıyorsunuz?" sorusuna, "90'ı aşkın proje yarıştı. Avrupa'da binaya bakınca 'bu katedral, bu kilise' diyebiliyorsunuz. Biz de baktığımızda 'bu cami' diyebilmeliyiz. Modern çizgi adına çok garip projeler de vardı. Cami mimarisi özellikli bir konu. 'Evet bu bir ibadethanedir, camidir' diyebilmeniz lazım" cevabını verdi.

Jüri kararı spekülasyona yol açtı

Erdoğan, "Yarışma süresinin çok kısa olduğu, birinci seçilemediği, uluslarası yarışma açılmayışı" gibi eleştirilerle ilgili de, "Süre kısa değildi. Cami mimarisinde Müslüman olmayanların o ruhu yakalaması zor. Mimarın, neyi niye yaptığını ortaya koyması, anlatması lazım. Sinan böyle baktığı için 600'ü aşkın eser bıraktı. Batının ruh dünyasında bize ait bazı kültürler yok" diye konuştu. Erdoğan, "Yarışmada birinci seçilemedi. İkinci olan proje sizin içinize sindi mi?" sorusuna da şu cevabı verdi: "Evet sindi. Ayrıca juride olsam ikinci seçmezdim. Ayrıca neden birinci seçmeyip spekülasyonlara yol açıyorsun? Kültür merkezleriyle, seminer ve sergi salonlarıyla, etrafıyla bütün bir proje. Belki maketleriyle çok anlaşılmıyor. Bitince güzel olacak. Marmara İlahiyat Fakültesi camiinde de tartışma çıkıyor. Tek kubbede çok büyük bir cami. Modern ile klasiği bütünleştirmiş, iki minare de lafzatullah var. Mimar nedenini açıklıyor. Otoparklarıyla sergi salonlarıyla bütün bir proje."

Taksim'de cami yeri netleşti

Erdoğan, yapılacak caminin altında alışveriş merkezi olup olmayacağıyla ilgili de, "Camilerin altında sağında solunda bu tip ticari yerler de olmamalı. Birçok eleştiri bilmeden yapılıyor. Neymiş orası meskun mahal değilmiş? Gidip baktın mı? Yok. Yeşil alan zarar görecekmiş. Orada yeşil alan yok. Ayrıca oradaki tüm antenleri toplayıp tek kulede Küçük Çamlıca'ya taşıyoruz. İhalesini yıl sonuna kadar yapmayı düşünüyoruz" dedi. Erdoğan, "Taksim'e cami yapılacak mı?" sorusuna, "Evet yapılacak. Şimdiki mescidin yerinde, etrafında birkaç bina daha var. Onların orası bir ada. Maksenin arkası. Birkaç parsel kamulaştırılacak" cevabını verdi.

5 ARALIK'TA GAZZE SÜRPRİZİ OLABİLİR

Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yönelik bütün yetkileri kendinde topladığı şeklindeki eleştirilere dair, "Siz de özgürlüğü sağlayıcı yasal teminatları almak durumundasınız. Yaptığı düzenlemeler 6-7 madde. Bunları yetkileri kendinde topluyormuş havasında vermeyi iktidarını gölgelemeye yönelik bir hamle olarak görüyorum" dedi. Erdoğan, "5 Aralık'ta Halid Meşal Gazze'ye gidiyor. Sizde gidecek misiniz?" sorusuna, "Halid Meşal ile görüştüm. Size sürpriz yapabilirim. Kendisi davet etti. Hazır olduklarını söyledi" cevabını verdi. Erdoğan, IMF'le ilişkilere yönelik, "IMF icra konseyine vekil yardımcısı olarak gireceğiz. Kim olduğunu yakında belirleyeceğiz. 2 yıl sonra vekil olabilecek. IMF'de söz söyleme süreci başlayacak" dedi.

DOLMABAHÇE'DEKİ RUTİN GÖRÜŞMEYDİ

Erdoğan, Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun kendisine 28 Şubat süreciyle ilgili gönderdiği sorulara verdiği cevaplara ilişkin de, "Bazı cevaplarım sizi tatmin etmeyecektir. Mesela Dolmabahçe. Rutin bir görüşmeydi" dedi. Başbakan, "mezara kadar gidecek" açıklamasının sorulması üzerine de, "27 Nisan sonrası İstanbul'da idim. Rutin görüşmemizi yapmak için İstanbul'a çağırdım ve çalışma ofisimde yaptık. O görüşmenin orda yapılmış olması önemliydi. Sadece o değil birçok görüşme mezara gidecek. Başbakanlık binasında yaptığımız görüşmelerin içeriğini soruyorlar. Diğer görüşmeleri açıklıyor muyum ki bunu açıklayayım" cevabını verdi. Erdoğan, yazdığı anı ve günlüklerinde de Dolmabahçe'nin yer almayacağını sözlerine ekledi.

OKULLARDA TEK TİPÇİLİK KALKTI

Okullarda kıyafet serbestliğini sağlayan değişikliğe ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi: "Siyasette bir gerçek vardır. Attığınız her adımın beğenenleri olur, beğenmeyenleri olur. Yüzde 100 herkes beğenecek diye bir şey yok. Bir sıkıntı olduğu içindir ki bu adım atılıyor. 'Bugüne kadar böyle bir şey yok' diye bir yaklaşım tarzı yanlıştır. Ülkemizde yıllarca tek tip giyim tarzı hep eleştiri konusu olmuştur. Hatta hatta bunun komünist ülkelerde bile 90'lı yıllarda kaldırıldığını ama demokrasinin egemen olduğu bu ülkelerde hala bu tek tipçiliğin yürümesinin yanlış olduğunu, bırakalım herkes nasıl arzu ediyorsa, gücü neye yetiyorsa onu alsın, onu evladına giydirsin ve bu şekilde bu tür adımlar atılsın. Şimdiden de bütün yavrularımıza hayırlı olsun diyorum."

BM'DE FİLİSTİN İÇİN 'EVET' ÇIKSIN

Filistin'in Birleşmiş Milletler'e (BM) 'üye olmayan gözlemci devlet' başvurusuyla ilgili bir soru üzerine de Erdoğan, Türkiye'nin bu konudaki kararının çok açık ve net olduğunu söyledi. Erdoğan, "Biz tabii ki Filistin'e on yıllardır ertelenen bu kararın 'evet' çıkması noktasında kararlıyız ve bu hususta da Filistin'le beraber çalışmalarımızı, dünyanın her yanında kendileriyle beraber veriyoruz" dedi. Erdoğan, Avrupa kıtasındaki ekonomik krizin etkisiyle yabancı düşmanlığının güçlendiğine dikkati çekerek, "Yeni bir ırkçılık olarak ortaya çıkan İslam karşıtlığı konusunda da endişelerimiz var. Buna karşı tedbirler alınması gerekiyor diye inanıyorum. İspanya ile başlatılan Medeniyetler İttifakı bu tür hadiselerin önüne geçmek, barış içinde birlikte yaşama kültürünü yaymaya yönelikti" diye konuştu.

Türkiye ve İspanya'dan Esad şiddetine ortak kınama

Başbakan Erdoğan ile İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Suriye sınırında NATO'nun attığı ve atacağı adıma ilişkin İspanya'nın verdiği desteğe teşekkür eden Erdoğan, "Bu NATO için bağlayıcı bir adımdır. NATO'nun üye ülkesine, saldırı olması halinde, saldırı olan üye ülkenin sınırları içerisindeki mahal NATO toprakları gibidir ve NATO bunu savunma kararını, talep olması halinde alır. Burada da yapılan budur ve bunun adımını NATO atmaktadır. Bizim yaptığımız harcama 400 milyon doları aşmıştır.  Biz 'açık kapı politikasıyla' buna devam ediyoruz, edeceğiz. 50 bin can kaybı var. Bunun izahı mümkün değil. Hep şunu söylüyorum. Bu dünya hiçbir zaman zorbalara kalmamıştır, zalimlere kalmamıştır. Sonunda Suriye'nin de Suriye'nin başındakilerinin de uğrayacağı netice budur" diye konuştu. 

Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi'nin ardından yayımlanan ortak bildiride;

-Türkiye ve İspanya, Suriye Hükümeti'nin devam eden insan hakları ihlallerini ve kendi halkını acımasız ve kanlı bir şekildebaskı altına almasını şiddetle kınadıklarını vurguladılar.

- İspanya, Türkiye'nin sınırında meydana gelen olaylara ilişkin endişelerini paylaştığını ve Suriye makamlarına komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duymaya yönelik davetini yinelediğini ifade etti ve Türkiye'nin müttefik ülkelerin dayanışmasına güvenebileceğini vurguladı.

-Taraflar, (Türkiye-AB) müzakere sürecinin 2013 yılında yeniden canlandırılması beklentilerini ifade ettiler. Taraflar, dolaşım dahil olmak üzere, AB ve Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanında gözle görülür gelişme sağlanmasını sorumlulukları ölçüsünde teşvik edeceklerini kaydettiler.

Burada berber yok galiba

Erdoğan kaldığı Ritz Hotel'de Atletico Madrid'de oynayan Emre ve Arda'yı kabul etti. Başbakan, ilginç saç şekli nedeniyle Arda'ya "Burada berber falan yok galiba" diye takıldı. Yıldız oyuncu ise "İspanya'da ekonomi bozuk ya kestiremedim" diye  karşılık verdi.Emre ve Arda, Başbakan'a imzalı formalarını hediye ederek fotoğraf çektirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!