Camilere "Çin bayrağını göndere çekin" çağrısı

Çin İslam Cemiyeti, ülke genelindeki camilere göndere Çin bayrağı çekilmesi ve sosyalist değerlerle vatanseverlik ruhuna katkıda bulunulması çağrısı yaptı.

Camilere ''Çin bayrağını göndere çekin'' çağrısı

Çin Komünist Partisinin resmi yayın organlarından "Global Times"  gazetesinin Çin İslam Cemiyetine dayandırdığı haberde, ülkedeki tüm camilere,  ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet  kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında  bulunulduğu belirtildi.

Cemiyetin açıklamasında, tüm camilerin Çin anayasası, sosyalist  değerler ve Çin kültürü konusunda bilgi sahibi olması gerektiği kaydedildi.

Müslümanların ibadetlerini kanunlar ve kanunun öngördüğü dini doktrine  uygun şekilde yürütmeleri, camilerin de kamu refahı ve toplumsal hizmet  etkinliklerini Müslüman yaşamına entegre etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada,  camilerde Müslümanlara klasik Çince, tarih ve coğrafya eğitimi verilmesinin  önemine işaret edildi.

Çin İslam Cemiyetinin açıklamasının ardından Müslümanların çoğunlukta  yaşadığı Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde birçok  camide Çin bayrağının göndere çekildiği belirtildi.

Çin'deki 56 etnik unsurdan 10'u Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar),  Kırgız, Kazak, Uygur, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik  azınlıkları, yoğun olarak Çin'in kuzeyi ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huilerin ve Uygurların ayrıca Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi adlı iki otonom bölgesi bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!