Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çalışmadan maaş almak mümkün!

Uzun süren çalışmalar sonucunda 30 Haziran 2012'de yürürlüğe giren yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işçiler çalışmadan maaş alabilecek.

Çalışmadan maaş almak mümkün!

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun işçilere pek çok hakkı da beraberinde getirdiğinin altını çizen Informa Akademi İ.K. Yönetim Danışmanı Ercan Erseç, işçilerin bazı hallerde çalışmadan maaş alabilme hakkının da yeni yasada yer aldığına dikkat çekti. Buna göre; işveren çalışma alanında iş sağlığını ve güvenliğini tehdit edecek bir durumda çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabilir ve bu süre zarfında maaşı ile özlük haklarını eksiksiz alabilir.

Sanayi devrimi ile günümüze kadar süregelen çalışma koşullarına getirilen iyileştirmeler ve düzenlemelerle işçiler gelişmiş birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de pek çok sosyal haklara sahip olabiliyor. Ancak işçiler, pek çok hakka sahip olmasına rağmen günümüzde bu haklarını farkedemeyebiliyor. İş kazaları sonucu devletin ekonomide uğradığı maddi kaybı engellemek ve Avrupa Birliği sürecinde Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'daki prestijini yükseltmek isteyen Türkiye, 30 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlayarak yürürlüğe soktuğu 6331 sayılı yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işçiler için yeni bir dönem başlattı. Yeni kanun ile işverene getirilen yükümlülükler hakkında firmaların İnsan Kaynakları birimlerinin işvereni bilinçlendirmesi gerektiğinin altını çizen Informa Akademi İ.K. Yönetim Danışmanı Ercan Erseç, söz konusu düzenlemeler hakkında tedbirini almayan işverenlerin büyük yükümlülükler altına girebileceğini hatırlattı. 
'ÇALIŞMAKTAN KAÇINMA HAKKI'NA DİKKAT!
6331 sayılı yeni İş Sağlığı Kanunu'nda bazı hallerde işçiler için hayal olan çalışmadan maaş alma haklarının da bulunduğunu belirten Informa Akademi İ.K. Yönetim Danışmanı Ercan Erseç, "6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işverenlere getirilen bir dizi yükümlülükler yanında çalışanların da hak ve yükümlülükleri düzenlenmiştir ki bunlardan çalışma hayatı içerisinde en dikkat çekeni; çalışanların 'Çalışmaktan Kaçınma' hakkıdır. Bu hak kapsamında işçi çalışmadan maaşını alabilecek" dedi. İşçinin çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabilmesi için bazı zorunlu hallerin olması gerektiğini de vurgulayan Ercan Erseç bu halleri ise şu şekilde ifade etti: "Ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalan çalışanlar İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu'na, Kurul'un bulunmadığı yerlerde işverene başvurarak durumun tespit edilmesini ve gerekli önlemlerin alınmasına karar verilmesini talep edebilirler. Kurul acilen toplanarak toplantı sonrasında, işveren ise konu ile ilgili derhal karar vererek söz konusu durumu bir tutanakla tespit eder; kararı çalışana ve çalışan temsilcisine yazılı olarak bildirir. Kurul veya işverenin çalışanın talebi yönünde karar vermesi halinde çalışan gerekli tedbirler alınıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilir."

İŞÇİLER, İŞ YERİNDEKİ RİSK GİDERİLENE KADAR ÇALIŞMADAN MAAŞ ALABİLECEK
Çalışanların çalışmaktan kaçındığı dönemdeki ücreti ile kanunlardan ve iş sözleşmesinden doğan diğer hakları saklı kalacağını da söyleyen İ.K. Yönetim Danışmanı Ercan Erseç ayrıca; "Çalışanlar ciddi ve yakın tehlikenin önlenemez olduğu durumlarda yukarıda açıkladığımız usullere uymak zorunda olmaksızın iş yerini veya tehlikeli bölgeyi terk ederek o iş yerinin 'Acil Durum Eylem Planı'nda belirlenmiş olan güvenli bölgesine gidebileceklerdir. Çalışanların bu hareketlerinden dolayı işveren tarafından hakları kısıtlanamayacaktır" diye konuştu.
İşçilerine gerekli İş Sağlığı ve Güvenliği önlemlerinin sağlamamasının işverene getireceği idari para cezalarının yanı sıra söz konusu durumda işçinin işten kaçınma hakkına da sahip olduğuna işaret eden Ercan Erseç, "İşverenler, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'ndan doğan yükümlülükleri yerine getirene kadar işçiler de hayati riskin söz konusu olduğu durumlarda işten kaçınma hakkına sahip olacak. Bu talep İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından da kabul görürse, çalışanlar aksaklık giderilene kadar işten kaçınma hakkını kullanacağı gibi özlük hakları da devam edecek. Çalışanlar bu hak sayesinde çalışmadan maaş alabilecek" şeklinde konuştu.
İşten kaçınma hakkının çalışma alanlarında iş kazasına sebebiyet verebilecek durumlarla sınırlı olmadığını hatırlatan Erseç, ücretini 20 gün içinde alamayan işçinin çalışmaktan kaçınma hakkının bulunduğunu da sözlerine ekledi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!