Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çağlayan'dan Merkez Bankası kararına destek

Bakan Çağlayan, Merkez Bankası'nın dünkü PPK kararına ilişkin olarak ''Keşke bunu daha önce yapabilseydik, keşke daha önce bugünkü gibi cesur davranabilseydik" diye konuştu.

Çağlayan'dan Merkez Bankası kararına destek

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz koridorunun üst bandındaki indiriminin ise, bilhassa bankaların kredi faiz oranlarını aşağı çekici etki yaratacağını, bu anlamda kararı olumlu bulduğunu belirtti.

Faiz koridoruna ilişkin kendisinin bir kaç ay önce uyarıda bulunduğunu hatırlatan Çağlayan, gelinen seviyenin önemli olduğunu vurguladı.

Koridorun üst seviyesindeki azalmanın, bilhassa bankaların kredi faiz oranlarını aşağı çekici etki yaratacağını dile getiren Çağlayan, "Bu anlamda olumlu buluyorum. Bankaların kredi faizlerini aşağı çekmesi, krediler konusunda artan endişeleri ortadan kaldıracak ve yatırımcının yatırım yapmak konusundaki finansman ihtiyacında önemli bir unsur olacak. Keşke bunu daha önce yapabilseydik, keşke daha önce bugünkü gibi cesur davranabilseydik" diye konuştu.

KEŞKE BANKALAR KREDİ ALANLARA AYNI İNSAFI GÖSTEREBİLSE

Çağlayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun, bankaların artan 1 maliyetlerini, karşıya 5 olarak yansıttıklarına ilişkin sözlerine bankaların verdiği cevabın hatırlatılması üzerine ise şu değerlendirmede bulundu:

"Türkiye'de bankaların kredi faizinin yüksekte olduğunu herkes söylüyor. Bankalar tabi bir şekilde kendilerini savunacaklar. Amaçları kar etmek, ama bu konuda bazen kantarın topuzu kaçabiliyor. Bazen insaf unsuru elden gidebiliyor. Geçmişte bankaların faiz uygulamasıyla ilgili bir takım değerlendirmelerde bulunan biri olarak, buradan bankaları biraz daha insaflı olmaya davet ediyorum.

Bu konuda bankalarımızın şu an Rekabet Kurulu'nda bir dosyaları mevcut. Bununla ilgili hukuki süreç sanırım başladı. Rekabet Kurulu, kişi ve kuruluşların hakim durumu kötüye kullanması durumunda ortaya çıkar. Rekabet Kurulu bunun için kuruldu, saksı yetiştirmek için kurulmadı. Rekabet Kurulu bankalara, hiç davranmadığı kadar insaflı davrandı. Keşke bankalar da Rekabet Kurulu'nun kendisine davrandığı gibi, kredi alanlara aynı insafı gösterebilse."
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!