Çağlar, Sönmez Ve Çelik'in taleplerine yeşil ışık

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, eski Bakan Cavit Çağlar, işadamı Celal Sönmez, müteahhit Osman Çelik'in imar planı değişikliği taleplerine vize verdi. Geçtiğimiz mecliste Ak Parti grubunun ikiye bölünmesiyle çoğunluğu sağlayamayan meclis, CHP'lilerin ret oyları, MHP'lilerin çekimser oylarına karşılık AK Partili üyelerin oylarıyla plan değişikliklerini onayladı.

Çağlar, Sönmez Ve Çelik'in taleplerine yeşil ışık

Meclis'te ilk olarak Osman Çelik'in Nilüfer'deki bahçeli ev projesiyle ilgili plan değişikliği talebi gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kimseye ayrıcalık sağlanmadığını, şahsa özel bir durumun olmadığını, yönetmelikteki bir eksikliğin giderildiğini belirterek, "biz herkesin başvurabileceği bir konuyu kabul ettik. Taleplere baktık. Şahsa veya kişiye ait değişik proje yapılmış olabilir. Bu güzel bir çalışma, kentin mimarisine bölgenin yapılaşmasına katkı sağlayacaksa, böyle de bir talep gelirse herkese göre olumlu karar verebiliriz. Biz şahsa göre karar almıyoruz" dedi.

CHP'li meclis üyesi Osman Ayradilli ise, bu değişikliğin kentin güzelleştirilmesi açısından ihtiyaç olabileceğini kaydederek, itirazlarının kişiye özel uygulama değil de imar yönetmeliğinin değiştirilerek hak ve hukuku çiğnemeden herkese eşit olarak verilmesi gerektiğini söyledi. Ayradilli, bölgedeki imar planı değişikliğinin kişilerin başvurusuna bakılmaksızın tümden yapılmasının daha iyi olacağını ifade ederek, "Biz usul yanlışlığına itiraz ediyoruz. Herkese eşit şekilde plan değişikliği o bölgede insanlara sunulmalı" diye konuştu.

Plan değişikliği CHP'lilerin ret, MHP'lilerin çekimser oylarına rağmen oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis'te ikinci olarak Çekirge Hüsnü güzel bölgesinde Sönmez ailesine ait otel projesini 5 bin ve 25 binlik nazım imar planı alınması görüşüldü. Başkan Recep Altepe, yüzde kırkı yeşil alan olacak şekilde turizm tesisinin plana işleneceğini kaydederek, "Çekirge'nin merkezindeki bu tesisin yenilenmesi lazım. Yüzde 40 yeşil alan olacak. Yatırımcının alma gayesi de buydu. Biz teşvik ettik. Bursa'nın merkezinde böyle bir tesis olması lazım. Kurul tamamını sit alanına almış, biz burada bu kararı aldıktan sonra kurul uygun görürse ve onaylarsa geçecek. Zaten onaylamazsa sit alanı olarak proje hayata geçmeyecek. Biz kurulun kararın yanlış olduğunu beyan edip tekrar kurula gönderiyoruz" diye konuştu.

CHP'li Osman Ayradilli ise, Bursa'da söz sahibi olan kişilerin kent lehine daha hassas olması gerektiğini kaydederek, "Herhangi bir yerdeki yeşil alanı değiştirmek için emsali kadar yeşil alanı göstermek ve plan tadilatı yapmak durumundasınız. Konu önemlidir. Etrafındaki otellerle beraber o dokuya uyan butik otel anlamında kademeli teraslı kentsel peyzaja sahip bu bölgede yine buna uygun bu bölgeye aykırı olmayan sırıtmayan son derece zarif kibar binaların olması herkesin isteği. Bunu destekleriz. Ancak mevcut projeye bu haliyle red oyu veriyoruz" diye konuştu.

Ak Partili meclis üyesi Recep Koygur, bu plan değişikliğine ret oyu verirken, talep Ak Partili üyelerin desteği sonucu oy çokluğuyla kabul edildi.

Son kritik oylama ise Cavit Çağlar'a ait Yeşilşehir'de 350 dönümlük arazideki plan değişikliği talebi üzerinde oldu.

Başkan Recep Altepe, daha önceki raporlarda bin ve beş binlik planları yapılan fakat 25 binlik planları olmadığı için iptal edilen alanın tekrar 25 bin ve 5 binlik kararının alınmasını oylarken, CHP'liler yine itiraz etti. CHP'li meclis üyesi Osman Ayradilli, " Komisyonlarda yeterince çalışma yapılmadan, bu konu olgunlaşmadan gündeme geldi. 100 binlik planlar hazırlanıyor, bu bile beklenmeden bu kararın çıkması acele bir karardır. Danıştay içtihadına göre aynı anda meclise 25 bin ve binlik plan getirilemez" diye konuştu.

Başkan Recep Altepe, bölgenin mevcut planlarının yıllar önce yapıldığını, çok eski planlarda alınan kararlarda eksikliğin 25 binlik planda olduğunu ifade etti. Yapılan oylamada CHP ret, MHP çekimser oy kullanırken, AK Partili Recep Koygun ise ret oyu verdi. Plan değişikliği oy çokluğuyla kabul edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!