Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Büyüme rakamlarını değerlendirdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Gerek küresel ekonomideki büyümenin zayıf seyretmesi, gerek finansal piyasalarda risk algısının yükselmesi, gerekse artan jeopolitik gerginliklerin etkisiyle büyümenin bu yıl Orta Vadeli Programda (OVP) hedeflenen yüzde 4'ün altında kalması muhtemeldir" dedi.

Büyüme rakamlarını değerlendirdi


 

Maliye Bakanı Şimşek, 2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi. Şimşek, Türkiye ekonomisi iç talebin katkısıyla yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4,4 ve yılın ilk yarısında ise yüzde 3,7 büyüdüğünü hatırlatarak, "Yılın ikinci çeyreğine baktığımızda ekonominin ivme kazandığını ve iç talebin büyümeye katkısının artmaya devam ettiğini görmekteyiz. Ancak gerek küresel ekonomideki büyümenin zayıf seyretmesi, gerek finansal piyasalarda risk algısının yükselmesi, gerekse artan jeopolitik gerginliklerin etkisiyle büyümenin bu yıl Orta Vadeli Programda hedeflenen yüzde 4'ün altında kalması muhtemeldir" dedi.

Şimşek, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiğini hatırlatarak, küresel ve bölgesel tüm bu olumsuzluklara rağmen yakaladığımız büyüme trendi yadsınamayacak derecede önemli bir başarı olduğunu ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!