Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Büyüme için çevreyi feda etmeyeceğiz"

Dünyanın büyüme motoru Çin çevresel kaygılar nedeniyle ekonomik büyümeden yavaşlamaya göz yumacak.

''Büyüme için çevreyi feda etmeyeceğiz''

Geçtiğimiz hafta gelen ve beklentilerin altında kalan PMI dataları sonrasında Çin'de büyüme kaygılarını yeniden tetiklemesi sonrasında yetkililerden önemli açıklama geldi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping daha yavaş büyümeyi tolare edeceklerini söyledi.   Çin'de yaşanan hava kirliliğini atıfta bulunan Çinli lider "Çin kısa vadeli büyüme odaklı politikalar için çevreyi feda etmeyeceğiz" dedi. Çevresel bozulmaya dikkat çeken Jinping, büyüme için özel sektörün daha fazla rol alacağını belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı  veÇin başbakanı Li Keqiang'ın katıldığı Kominist parti toplantısında ekonomide hükümetin rolünü azaltarak özel sektörün devreye daha fazla girmesi planlandığı kaydedilirken, reformların şimdilik yarattığı baskı nedeniyle büyüme tarafında yumuşama beklentilerinin altı çizildi.

Büyüme tarafında alanın şimdilik daraldığına işaret edilirken yerel yönetimlerde borcun arması ve istihdam piyasasında baskının artmasına dikkat çekildi.

Çin yöneticiler ekonominin güçlenmesi gerektiğini fakat bunun yeni bir teşvik paketi ile olamayacağını dile getirdiler. Bu noktada özel sektörün öne çıkması gerektiği kaydedilirken yağılan değerlendirmelerde değişikliklerin açı vereceği uyarısının altı çizildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!