Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Büyüme bu yıl yavaşlayacak

Körfez ülkeleri ile Ortadoğu ve Afrika'daki diğer petrol üretici ülkelerde ekonomik büyümenin bu yıl yavaşlamasının beklendiği bildirildi.

Büyüme bu yıl yavaşlayacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından en son yayınlanan bölge raporuna göre, özellikle Libya'daki petrol üretiminin eski seviyesine çıkması ve Körfez ülkelerindeki genişleme neticesinde petrol ihraç eden ülkeler 2012'de yüzde 5.7'lik büyüme kaydetti. IMF bölge müdürü Mesud Ahmed, petrole olan küresel talebin azalmasıyla tüm bölgedeki ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3.2'ye gerilemesinin beklendiğini söyledi. Ahmed, düşüşe rağmen petrol harici büyümenin ortalama yüzde 4.5 olarak tahmin edildiğini ifade etti.

   
Tahminlere göre altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi'nde 2013'te gayri safi milli hasıla büyüme oranı yüzde 5 olacak. Bu oran geçen yıl yüzde 5.8'e ulaşmıştı. Raporda, büyüme oranlarındaki düşüşe rağmen Körfez ülkelerinin mali durumlarının kısa ve orta vadede istikrar göstermeye devam edeceği kaydedildi.
   
Geçen yıl petrol ihracatçısı ülkelerin bütçe fazlalılığı 440 milyar dolara ulaştı. Bütçe fazlalılığının 2013'te 370 milyar dolara gerilemesi bekleniyor. Bölgede petrol harici sektördeki büyümede ilk sırada Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri geldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!