Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Büyükşehir Kanunu neler getirecek?

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TBMM'den geçen ay geçen Büyükşehir Kanunu'nun il sınırları içindeki her yere hem yatırım, hem de hizmet anlamında düzen ve kalite getireceğini söyledi.

Büyükşehir Kanunu neler getirecek?

Başkan Altepe, Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası'nın istişare toplantısına katıldı. Oda Başkanı Sadi Aydın'ın ev sahipliğinde gerçekleşen ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay'ın da katıldığı toplantıya gelişinde şoför esnafı tarafından alkışlarla karşılanan Başkan Altepe, Büyükşehir Yasası'yla ilgili bilgilendirmede bulundu.
Kanunun şehirlerin kalitesini artırıcı çalışmalar yapılabilmesine zemin oluşturduğunu söyleyen Başkan Altepe, yeni düzenlemeyle birlikte şehrin merkezi gibi kırsalının da yatırım ve hizmet anlamında önünün açıldığını kaydetti. Büyükşehir Yasası'yla merkez dışındaki bölgelere de dev bütçeli yatırımların yapılabilmesinin ve çeşitli engeller yüzünden müzminleşen meselelerin çözülebilmesinin mümkün olacağını belirten Başkan Altepe, "Yeni düzenlemelerle birlikte büyükşehir belediyeleri, bulundukları bölgelerin il sınırları içerisinde tam yetkili tek makam haline getirildi. Bundan sonra yatırımlar tek merkezden planlanacak ve büyükşehir belediye meclislerinin aldığı kararlar uygulamaya geçirilecek" dedi.

Yasanın Bursa'ya olabilecek yansımalarını da değerlendiren Başkan Altepe, daha önce 'kardeş belediye anlaşması çerçevesinde' ilçelere yaptıkları yatırımların artık direkt olarak açıktan yapılacağını ifade etti. Bundan sonra kılıfa gerek duymayacaklarını, tüm ilçelere her türlü hizmeti bizzat Büyükşehir eliyle götüreceklerini belirten Başkan Altepe, "Özellikle kırsal kesimin göç vermemesi, yerinde üretir hale gelmesi ve kendi kendine yetmesini sağlayacağız. Bunun yanında sahil bölgelerimize de turizm yatırımları yaparak, mevcut potansiyelin açığa çıkmasını ve kentin turizm ile üretim kaynaklı büyümesini hedefliyoruz. Bu kanun Bursa'nın bütünüyle birlikte gelişmesini ve kalkınmasını mümkün kılacak" diye konuştu.

Başkan Altepe, konuşmasında Bursa'daki şoför esnafının yaşadığı resmi plaka sorununa da değindi. Bursa'da hiçbir esnafın sıkıntı çekmesini istemediklerini, yaşanan tüm problemlerin er ya da geç çözüme kavuşturulacağını söyleyen Başkan Altepe, "Buradan herkese işini yapmasını tavsiye ediyorum. Kimse kaçak köçek işlerle uğraşmasın. İlçelerden ucuza aldıkları plakalarla şehir merkezinde çalışmaya çalışanlar, bu işi yapacaklarsa, gelsinler resmi plakalarını alsınlar ve sisteme dahil olsunlar. Hepimiz Bursa'da yaşıyoruz. Hak ve hukuk birinci planda olursa, herkes rahat eder ve hep birlikte daha iyi noktalara geliriz" şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay ise, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'yla şehir içi elektronik trafik denetim sistemi üzerinde çalıştıklarını kaydederek, "Projemiz hayata geçtiği takdirde Bursa'da polis gücünü kullanarak yaptığımız denetimlerin yerini elektronik denetim sistemi alacak. Park sistemlerini, yaya geçişlerini, emniyet şeritlerini ve kent merkezine giren ağır taşıtları elektronik denetim sistemi üzerinden kontrol edeceğiz. Biraz zaman alacak fakat proje uygulamaya alındığında, trafik ciddi oranda rahatlayacak" ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Kanunu neler getirecek? Büyükşehir Kanunu neler getirecek? Büyükşehir Kanunu neler getirecek? Büyükşehir Kanunu neler getirecek?
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!