Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Büyük pazarlıkta umut azalıyor

600 milyar dolarlık vergi artışı için tetiğin çekilmesine 5 gün kala ABD'de mali uçurumun çözümüne dair umutlar azalıyor.-Mali uçurum konusunda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında görüşmeler Noel sonrasında kaldığı yerden devam edecek. Başkan Obama'nın Hawaii tatilini erken keserek görüşmeler için Washington'a döneceğini açıklaması piyasalarda yeni yıl öncesinde umutları arttırıyor.

 Büyük pazarlıkta umut azalıyor

Bütçe görüşmelerinde hala bir sonuç olmaması yeni yıla 5 gün kala, 600 milyar dolarlık vergi artışının önüne geçilebileceği yönünde iyimserlik azalıyor.

Gelen haberlere göre 27 Aralık'ta göreve başlayacak olan Kongre, Senato'ya eylem çağrısı yapacak.

ABD Başkanı Barack Obama mali uçurumun önlenmesi için vergileri 1.2 trilyon dolar artıracak yeni bütçe teklifi sundu. Obama'nın yeni bütçe teklifinde vergileri artırılacak olanların eşiği de yükseltilerek, yıllık 250 bin dolar yerine 400 bin dolar şeklinde değiştirildi. Fakat bu da yeterli olmadı.

Cumhuriyetçilerin temsilcisi Boehner ABD Temsilciler Meclisi'nden 1 milyon doların üzerinde gelir elde edenler için vergi artışı tasarısını çıkararak Demokratlar'ın kolunu bükmeyi planlasa da büyük bir hezimete uğrayarak planı oylamaya bile sunulamadı.

İşte bu gerilim ile Noel tatilin giren ABD'de tatil sonrasında taraflardan gelecek açıklamalar önem kazandı.

Perşembe günü yapılacak olan ABD senatosunun resmi takviminde 'Mali Uçurum' ile ilgili konu bulunmazken Temsilciler Meclisi'nin bu hafta için takvimi de boş görünüyor. Temsilciler meclisinin acil durum çağrısı yapmış durumda.

Görüşmeler öncesinde Cumhuriyetçilerden hala iyimser açıklamalar gelirken hala bir şans olduğunu altını çiziyorlar.

Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi eski başkanı Ron Bonjean çözüm için geriye çok fazla zaman kalmadığını belirtirken yüzde 75 olasılıkla anlaşmanın olmayacağını belirtti. Başgösteren mali uçurum için kapsamlı bir çözüm bulunması için iki partinin çalışması gerektiği belirtilirken Obama'nın tatil öncesinde geçici bir plan üzerinde durduğu bilgileri gazetelere yansımıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!