BÜTÇE MART'TA 6.1 MİLYAR TL AÇIK VERDİ

Mart ayında açık yüzde 2.8 arttı!

BÜTÇE MART'TA  6.1 MİLYAR TL AÇIK VERDİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek birinci çeyrek bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Petrol fiyatlarındaki artışın dünya ekonomisi için büyük bir risk taşıdığına dikkat çeken Şimşek, petrolde yıllık artışın yüzde 40 ulaştığını ifade etti. Euro'da son günlerdeki değer artışına dikkat çeken Şimşek, "Euro2nun güçlenmesi Türkiye'nin dış dengeleri açısından olumludur" dedi. Şimşek ayrıca, "Emtia fiaytlarıdaki artış Euro ekonomilerine yönelik beklentileri de etkiledi. Japonya'daki deprem dünya tedarik zincirini olumsuz etkiledi" dedi.

"BÜTÇE DENGELERİ SON DERECE OLUMLU"
Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmeler yapan Bakan Şimşek, şöyle devam etti:
"Türkiye 2010'da güçlü bir çıkış yakaladı. Ekonomi neredeyse yüzde 9'a yakın bir büyüme gerçekleştirdi ve bu anlamda Türkiye dünyada ilk sıralarda. Enflasyon ise geçen yıl hedeflerimizin altında kaldı. Türkiye'nin risk primi 2010'da ciddi oranda azaldı. Cari açık ise petroldeki artış ve iç talebin etkisiyle yükseldi. Türkiye'nin kamu finansman dengeleri son derece güçlü. Türkiye'nin bütçe dengeleri de son derece olumlu. Borç sotkunun milli gelire oranı AB üyelerinin yarısından az. Bugün bankacılık sistemi güçlü olduğundan ekonomide kalıcı bir tahribat yaşanmamıştır. Ve o yüzden Türkiye ekonomiden güçlü bir şekilde çıkmıştır.

BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİ
Bütçe rakamlarına açıklayan Şimşek, "Mart ayında bütçe açığı geçen yıla göre hemen hemen benzer. 2011 ayının mart ayında bütçe açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 artışla 6.1 milyar TL oldu." dedi.
HABERTÜRK 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!