Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Burun ameliyatı nedir? Nelere dikkat edilmeli? (ÖZEL HABER)

Son zamanların popüler cerrahi müdahalesinden biri olan burun ameliyatları aslında çoğu zaman bir zorunluluk haline geliyor. Öyle ki horlama problemleri, nefes problemleri ve şekil bozuklukları hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Vatandaşlar ise hem güzel bir görünüm hem de rahat bir yaşam için burun ameliyatı olmayı tercih ediyor.

Burun ameliyatı nedir? Nelere dikkat edilmeli? (ÖZEL HABER)

SEFA BALABAN / BURSADA BUGÜN

Horlama, burundaki yapısal bozukluklar, rahat nefes alamama insan hayatını olumsuz yönde etkileyen faktörlerden sadece birkaçı. Son zamanların popüler cerrahi müdahalesi, erkekler arasında da yaygın olan burun ameliyatı ise kimi zaman bir zorunluluk kimi zaman da estetik kaygılar için oluyor. Burun ameliyatında dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Özel Esentepe Hastanesi Plastik Cerrahı Op. Dr. Necip Cihan Hasçiçek burun ameliyatlarında erkeklerin 18 yaşını kadınların ise 17 yaşını beklemeleri gerektiğinden bahsederek, "Rinoplasti, buruna kalıcı olarak şekil vermek demektir. Burnun hem şekli değiştiriliyor hem de nefes alma, horlama gibi şikayetler ortadan kaldırılıyor. Örneğin; burun kemiğimiz geniş, kalın, burnumuz uzun, burun ucumuz düşük, burunda kemerimiz var. Bu sorunlar ile geliyorlar. Bu sorunlar burun amekliyatı ile düzelebilir. Burun ameliyatında hastanın ameliyatının fonksiyonel olması gerek. Yani hastanın nefes de alması gerek. Bunun için de hastaya bir bütün olarak bakılması gerek. Sadece görünüş olarak burnun güzel değil, aynı zamanda nefes alan, fonksiyonel ve yüzle uyumlu bir burun olması gerek" dedi.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahseden Op. Dr. Hasçiçek, "Kadınlarda 17 yaş, erkeklerde ise 18 yaşından sonra ameliyat olunabilir. Genel anestezi altında yaklaşık olarak 3 saat süren bir ameliyat. Hastaneden bir gece yattıktak sonra ertesi gün taburcu oluyorlar. Ameliyattan 3 gün sonra tamponları çıkarıyoruz. 6 gün sonra da burun alçısını çıkarıyoruz. Burun ameliyatından sonra hastaların çok şiddetli ağrıları olmuyor. Morluklar ise çok fazla olmamakla beraber 2 hafta sonra geçiyor. Hasta ilk aylarda burna kesinlikle darbe almayacak. Buruna aldığı darbe sonrası kalıcı şekil bozuklukları ve kalıcı eğrilikler meydana gelebilir" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!