BURULAŞ'tan dev yatırım

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BURULAŞ'ın 4 yılda gerçekleştirdiği yatırım tutarının 155 milyon TL'yi aştığını söyledi.

BURULAŞ'tan dev yatırım

 

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM

Büyükşehir Belediyesi'nin mart ayı olağan meclis toplantısı bugün Heykel'deki tarihi binada yapıldı. BURULAŞ'la ilgili CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli'nin gündeme getirdiği Sayıştay'ın raporuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 4 yılda gerçekleştirdiği yatırımların tutarının 155 milyon TL'yi aştığını söyledi. BURULAŞ'ın şu anda Bursa Otobüs Terminali'ni işlettiğini, İstanbul'la Bursa arasında seferler düzenleyen BUDO için gemiler satın alıp bunları çalıştırdığını belirten Başkan Altepe, "Bunlarla sınırlı kalmayıp deniz uçağı kiralayarak İstanbul'la Bursa arasında deniz uçuşları başlattık. Tüm bu çalışmaların yanında Cumhuriyet Caddesi de dahil şehir içindeki tüm tramvay hatlarının hepsi BURULAŞ tarafından yapılıyor. Yine metro ile tramvay vagonları da BURULAŞ tarafından satın alınıyor" ifadelerini kullandı.
İTİRAZLARIMIZI YAPTIK
Raporun kesin bir hüküm taşımadığını, öngörü olduğunu belirten Başkan Altepe, bu öngörülerin yanlış değerlendirildiğini belirtti. Başkan Altepe, "Belediye olarak gerekli itirazlarımızı yaptık. Çünkü öne sürülen iddiaların doğruluk payı bulunmuyor. Böyle bir şey yok. BURULAŞ'ın tamamı belediyenindir, sermayesinin tamamı belediye tarafından ödenmiştir. Ortada sorun görülmüyor. Farz edelim ki böyle bir şey var, o halde bile BURULAŞ'a ödenen fazla para tespit edilir ve tespit edilen para tekrar Büyükşehir Belediyesi hesabına aktarılır. Bunda olumsuz bir durum söz konusu değil" diye konuştu.
VATANDAŞ DÖNÜŞÜMÜ İSTEYECEK
Mecliste tartışılan bir başka konu da deprem ve kentsel dönüşüm oldu. CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli'nin riskli binalara yönelik belediyenin çalışma yapmamasını eleştirmesi üzerine Başkan Altepe, "Bursa'da yüzlerce mahalle var. Riskleri belirlesek ne olur? Belediye her binayı kendisi yenileyemez ki... Dönüşümü öncelikle vatandaşın istemesi gerekiyor. Yoksa Bursa'da belirlenen 100 bin çürük binanın yenilenmesi mümkün değil" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!