Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursasporlu taraftarlardan tabutlu eylem!

Bursasporlu taraftarlar, 2011 yılında Beşiktaş maçı öncesi yaşanan olaylar sebebiyle ceza alan 70 taraftar için cansız manken ve tabutlu protesto yürüyüşü yaptı.

Bursasporlu taraftarlardan tabutlu eylem!

Bursa'da 2 sene önce Bursaspor-Beşiktaş maçı karşılaşması öncesinde yaşanan olaylarla alakalı haklarında dava açılan toplam 92 taraftarın duruşmasında geçtiğimiz günlerde karar çıkmıştı. Mahkeme tutuksuz sanıklardan 20'sinin beraatine karar verirken, 10'ar yıl 7'şer ay 27'şer gün hapis cezasına çarptırılan 72 sanıktan, olaylar sırasında pala ve satır kullandıkları tespit edilen 2 kişiye 10'ar ay daha fazla hapis cezası verilmişti. Adliye Sarayı önünde toplanan çok sayıda yeşil-beyazlı taraftar, idam edilen bir cansız yeşil-beyaz manken ve üzerine Bursaspor atkısı koyulan bir tabut eşliğinde protesto gösterisi yaptı.

"ÖRGÜT SUÇLAMASIYLA YARGILANMAYA ÇALIŞILDIK"
'Esaretimin bedeli sen ol Bursaspor, adalet sistemi değil' yazılı pankart taşıyan grup, tezahüratlar eşliğinde Kent Meydanı'na yürüdü. Teksas Bursasporlular Derneği Başkanı Mehmet Güzelsöz, Adliye Sarayı önünde yaptığı basın açıklamasında, "Olaylı Beşiktaş maçı sebebiyle bizler ve 90'dan fazla arkadaşımız olayların içinde olduğumuz ve olayları çıkardığımız gibi iddialarla 2 yıldan uzun süredir birçok davada yargılandık ve yargılanmaya devam ediyoruz. Sürecin başında aylarca ceza evinde yattık. Daha önceki yıllarda DGM'de yargılanmıştık. Bunu tek yaşayan yine biz olmuştuk. Bu olaylar sebebiyle de en başta örgüt suçlamasıyla yargılanmaya çalışıldık. Bursa şehri ve Bursaspor camiası ne yazık ki bu kardeşlerine o zaman sahip çıkamadı. Şimdi aynı olaylar sebebiyle yine çeşitli cezalar aldık. 70'ten fazlamız yine hapis cezalarına çarptırıldı. Kimimizin cezası ertelendi, kimimizin ertelenemiyor. Buradaki bazı kardeşlerimizi beli de yeniden ceza evine yollamak durumunda kalacağız. Temyize başvurduk ama bunu hak etmediğimizi düşündüğümüz ve bunları yaşamak için ne suç işlediğimizi sormak için buradayız" dedi.

"ŞİDDETİN GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLDİK"
Futboldaki şiddetin günah keçileri ilan edildiklerini ifade eden Güzelsöz, "Ülkede başka hiçbir statta olay çıkmıyor, bizim dışımızdaki tüm tribün grupları sanki şeker çocuklardan oluşuyormuş gibi bizler hep futboldaki şiddetin günah keçileri ilan edildik. Hep sahipsiz kaldık, gıkımızı çıkarmadık ama hiç değişmiyor. Yine olan bize oluyor. Ülkede sporda şiddete dair bir yasa çıkıyor ama biz TCK'dan yargılanıyoruz. Öyle ki bazı kulüp çalışanları bazı arkadaşlarımıza bireysel bazı siyasi davalar bile açabilir hale geldiler. Şehrin, şehri yönetenlerin, kulübümüzün, yerel ve ulusal basının maruz kaldığımız bu çifte standartı görmesi için daha ne yapmamız gerekiyor? Biliyoruz, susmamız isteniyor ama haksızlığa karşı susmak genlerimizde yok. Biz 'Artık yeter' diyoruz. Bizden başka herkes uslu çocuk, bir biz suçluyuz. Bu masala anacak çocuklar inanır. Bu böyle bilinsin. Bugün sesimize ses katmayan da bir daha yanımıza gelmesin" diye konuştu.

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!