Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursalıların favori lezzeti 'cantık' (ÖZEL HABER)

1952 yılından itibaren üretilen, Bursa'ya has cantığın ünü o kadar yayıldı ki; bu lezzeti deneyimlemek  için Türkiye'nin farklı şehirlerinden ve  ülkelerden insanlar Bursa'ya geliyor. Bursa lahmacunu, Bursa pizzası gibi farklı adlarla anılsa da, Bursa dışında cantık dendiğinde kimsenin pek bilmediği bu eşsiz lezzet Bursalıların vazgeçilmezlerinden biri.

Bursalıların favori lezzeti 'cantık' (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN
 
Bu efsane lezzetin yapımını Tuz Pazarı'daki meşhur pide salonuyla konuştuk. Günde 700-800 civarında kişinin cantık yemek için salonlarına geldiğini ve cantığın nasıl yapıldığını öğrendik.

Meşhur Bursa cantığının mayalı hamurdan yapıldığını, içine soğan, domates, kıyma, tuz ve kekik koyduklarını ve sabah erkenden hamuru yapıp fırını yaktıktan sonra cantıkların  yapıldığını söyleyen Halil Usta, meşhur Bursa lezzetindeki cantığı yemek isteyenleri salonlarına davet etti.

CANTIĞIN TANESİ 6 BUÇUK LİRA

Meşhur cantıkçının, meşhur ustası Halil Usta; una, kıymaya ve çalışanların maaşına gelen zamla birlikte cantığın da fiyatının yerinde durmayıp 6,5 liraya yükseldiğini ancak bir cantıkta 150 gr. hamur, 90 gr. kıyma olduğu için fiyatların aslında uygun olduğunu söyledi.
 
Ayrıca salonda esas cantık kıymalı fakat müşteri taleplerine göre kıymalının yanında, kaşarlı ve kuşbaşılı gibi çeşitler de çıkartıyorlar.

COĞRAFİ İŞARET İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
 
Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere coğrafi işaret deniyor. Bursa yöresi bu konuda oldukça zengin ve her geçen gün burada yetiştirilen ya da üretilen coğrafi işaretli ürünlere bir yenisi daha ekleniyor. Cantığın da coğrafi işaret tescili alabilmesi için bu kapsamda ilgililerle görüşmeler devam ediyor.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!