Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursalılar uzmanlar uyarıyor! Cinsel yolla bulaşan bu hastalıklar kansere yol açıyor (ÖZEL HABER)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar önlem alınmadığı takdirde ilerleyip daha büyük sorunlarla karşımıza çıkabilir. Öyle ki bu hastalıklar kadınlarda kansere kadar ilerleyebiliyor. Peki nasıl korunmak gerekiyor? İşte detaylar..

Bursalılar uzmanlar uyarıyor! Cinsel yolla bulaşan bu hastalıklar kansere yol açıyor (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN - KAAN VARDAR / BURSADA BUGÜN

Özellikle cinsel ilişkiye girdikten birkaç gün sonra bazı belirtilerin bu hastalıkları işaret ettiğini söyleyen Özel Esentepe Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Mücahit Kabar, kadın ya da erkek farketmeksizin ilişki sonrasında idrarda yanma ve akıntı gibi durumlarla karşılaşıldığında hekime başvurulması gerektiğini söyledi.

Bu belirtilerin önemli hastalıkların habercisi olabileceğini belirten Dr. Mücahit Kabar, "Bu durumlarla karşılaşıyorsak en kısa sürede hekime başvurmamız gerekiyor. Çünkü bir enfeksiyon bulaşmış olabilir. Bu enfeksiyonu tedavi etmezsek kadınlarda da erkelerde de ilerleyip başka organlara yerleşme imkanı vardır. Bu yüzden en yakın hekime başvurup antibiyotik tedavisi almamızda fayda var. Belirtiler sadece idrarda yanma ve akıntı durumu değildir. Bazen cinsel yollarla bulaşan hastalıklargenital siğillere neden olurlar. Özellikle bu siğiller erkekler de sadece görüntü olarak sıkıntı çıkarsa da kadınlarda kansere sebep olma ihtimali söz konusudur. Dolayısıyla erkek veya kadın fark etmez genital bölgenizde siğil varsa, kansere yol açma potansiyeli olabileceği için en kısa sürede hekime başvurup tedavi almanız gerekmektedir" dedi.

SİĞİLLER ÇOĞALABİLİR

Siğiller tedavi edilmezse çoğalabilir ve özellikle kadınlarda kansere yol açabilir. Siğil tedavisi için ilaçtan ziyade cerrahi müdahale gerektiğini anlatan Kabar, buradaki en önemli durumun hekime gitmek olduğunu söyledi. Genellikle insanların bu durumlarda hekime gitmeye çekindiğini ama bu tip durumlarda hastaların çekinmemesi gerektiğini vurguladı. Bu siğillerden kurtulmak için aşı tedavisi olduğunu söyleyen Kabar "Kadınlarda da erkeklerde de cinsel aktif yaşa gelmeden genital siğillerin aşısı var. Biz hekimler olarak aşının yapılmasını öneriyoruz. Çünkü en azından kansere sebep olacak türlerin önlenmesinde ciddi faydaları saptanmıştır" dedi. Uzmanlar, bu hastalıkların cinsel yolla buluşmasının yanı sıra ortak kullanılan havuzlar ve hamamlardan da bulaşabileceği konusunda uyarıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!