Bursalılar şifa kaynağı bu lezzet sadece bir lira! (ÖZEL HABER)

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber turşu kurma hazırlıkları başladı. Özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı şu sıralarda hastalıkların önüne geçmekte turşu suyunun da katkısı çok büyük. Özellikle çocukların ve bağışıklık sistemi zayıf olanların tercih ettiği turşu suyu antibiyotikle eş değer.

Bursalılar şifa kaynağı bu lezzet sadece bir lira! (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Kış geldi çattı, ev hanımları turşu hazırlığına başladı.

Turşunun iyisi sirkeyle mi olur yoksa limonla mı tartışması bir yana dursun şifasının suyunda olduğu herkesçe kabul edilmiş gibi.

Özellikle bağışıklık sistemine katkısı bulunan turşu suyu vatandaşlardan yoğun rağbet görüyor.

Turşunun en iyisinin Bursa'nın Orhangazi İlçesi'ndeki Gedelek Mahallesi'nde yapıldığını söyleyen Mudanyalı turşu üreticisi Uğur Bağcı "Türkiye'de en iyi turşu Gedelek'ten çıkar ve buradan dünyaya bile ticareti yapılır. Bizim turşularımız da Gedelek turşusudur. Aklınıza gelen bütün meyve ve sebzelerin turşuları bizde mevcuttur" dedi.

Dükkanında tüm turşuların olduğunu vurgulayan Bağcı "Şu an tezgahımızda salatalık, lahana, biber, kelek, erik , sarımsak ve domates turşumuz var. Müşterimizden gelen özel siparişle yumurta turşusu bile yapıyoruz. Yumurta turşusu diğerleri gibi dayanıklı ve uzun ömürlü olmadığı için onu sipariş üzerine yapıyoruz" dedi.

KORNİŞON TURŞUSU REVAÇTA

En çok satılan çeşitler arasında ilk sırada kornişon salatalık turşusu yer alıyor. Lahana, acı biber ve tatlı biber turşuları da en çok tercih edilenler arasında.

Fiyatlarların geçen yılla aynı olduğunu bildiren Uğur Bağcı "Mümkün olduğunca zam yapmıyoruz. Piyasadaki yükselişleri fiyatlarımıza yansıtmamaya çalışıyoruz. Turşu bizim kültürümüzde var. Kültürümüze alışsınlar diye ben uygun fiyattan veriyorum. Turşu suyumuzun bardağı 1 lira, litresi ise 6 lira. Turşu fiyatlarımız ise 15 lira. Üretimini kendim yaptığım için bu fiyatlar oldukça makul" dedi.

TURŞU SUYU HER DERDE DEVA

Turşu suyunun başlı başına şifa kaynağı olduğunu ifade eden Uğur Bağcı "İçinde sirke, sarımsak ve diğer turşuların suyu bulunuyor bu yüzden içeriği oldukça zengin.  Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ciddi katkıları var. Turşu suyumuzun fiyatı dışarıya göre daha uygun. Kendi imalatımız olunca herkesin faydalanabileceği şekilde satıyorum. Dışarıda 4 ila 5 lira arasında. Ben 4 yıldır bardağını 1 liradan veriyorum. İçen de bir daha vazgeçemiyor, bağımlısı oluyor" şeklinde konuştu.

Bacağında 2'nci derece yırtık tespit edildiğini ve bu yırtığın yaratmış olduğu ağrıyı turşu suyu içerek atlattığını söyleyen bir vatandaş ise "Ağrı kesiciden daha etkili bir su. Kesinlikle her derde deva. Herkese tavsiye ediyorum" dedi.

* Ortalama bir turşunun olma süresi 30 ila 45 gün arası sürüyor.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!