Bursalılar ölmekten korkmuyor! (ÖZEL HABER)

Bursa'nın en işlek ve en yoğun trafiğe sahip bölgelerinden biri olan Atatürk Caddesi'nde yayaların karşıdan karşıya geçmesi için birden fazla alt geçit bulunuyor. Trafik yoğunluğunda karşıdan karşıya geçmeyi tehlikeli bulan az sayıda yaya alt geçitleri kullanıyor fakat çoğu Bursalı yoldan geçmeyi tercih ediyor.

Bursalılar ölmekten korkmuyor! (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayaya çarpma şeklindeki kazara yönelik önemli bir adım atılarak "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu.

Düzenlemeden sonra araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorundalar. Yaya geçitlerinin olmadığı yerlerde ise devreye alt geçitler giriyor. Yayaların kendi güvenlikleri için alt geçitleri kullanması tavsiye ediliyor fakat kendini düşünen yaya sayısı oldukça az.

Üstelik bu bir suç olmasına rağmen.

Yaya geçidini kullanmayarak trafiği tehlikeye düşüren kişiye Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddesi gereğince 108 lira para cezası uygulanıyor.


"ALT GEÇİT VARKEN YOLDAN GEÇİLİR Mİ?"

Bursa'nın en işlek ve en yoğun trafiğe sahip bölgelerinden biri olan Atatürk Caddesi'nde yayaların karşıdan karşıya geçmesi için birden fazla alt geçit var. Trafik yoğunluğunda karşıdan karşıya geçmeyi tehlikeli bulan az sayıda yaya alt geçitleri kullanıyor fakat çoğu Bursalı yoldan geçmeyi tercih ediyor. 

Burada yoldan karşıdan karşıya geçmenin çok tehlikeli olduğunu söyleyen bir Bursalı; "Alt geçitlerimiz oldukça sık, burada trafik çok hızlı akıyor, yoldan geçmek resmen canını hiçe saymak demek. Ben alt geçitleri kullanıyorum canımı sokakta bulmadım. Alt geçit varken yoldan geçilir mi?" diyerek diğer yayalara örnek olabilecek sözler söyledi.

"ECEL GELDİYSE ÖLÜRÜZ"

Alt geçitlerin yolunu uzattığını söyleyen vatandaşlardan biriyse; "Genelde karşıdan karşıya acil geçmemiz gerekiyor, alt geçitten geçersek zaman kaybı oluyor, ecel geldiyse ölürüz yalnızca karşıdan karşıya geçmek değil hayatta sürekli tehlike altındayız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!