Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursalılar evde bakıma aylık bin 300 lira destek var! (ÖZEL HABER)

Son zamanlarda giderek yaygınlaşan ve bilgi kirliliğine neden olan evde bakım parası Bursa'da da birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. Bakıma muhtaç veya engelli bir yakınına bakan vatandaşların faydalanmak istediği bu hizmet için gerekli bir takım şartlar söz konusu. Peki, kimler bu hizmetten faydalanabilir? Bursada Bugün ekibi sizin için araştırdı...

Bursalılar evde bakıma aylık bin 300 lira destek var! (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Evinde hasta, engelli ya da bakıma muhtaç bir yakınının bakımını üstlenen kişiye devlet tarafından verilen bir hizmet olan evde bakım parası son dönemlerde giderek merak konusu olmaya başladı. Bu konu hakkında bilgi veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun "Devlet, bakıma muhtaç ve ağır engelli kişilerin bakımını üstlenen kişiye destek sağlıyor" dedi.

Huzurevi ve bakım merkezlerinin yükünü hafifletmek ve bakıma muhtaç kişiye daha rahat bir hayat sağlamak amacıyla devlet tarafından maddi destek veriliyor. Bu destekten ağır engelli raporu olan ya da bakıma muhtaç derecede olan kişilere bakanlar faydalanabiliyor.

Sadece bunların yetmediğini söyleyen Erdursun, bu şartlara ek olarak, kişinin en az 3'üncü derece akrabalık bağının bulunması, bakılacak hasta ile aynı evde yaşaması, evde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin kişi başı asgari ücretin üçte ikisinden daha fazla olmaması ve kendisinin de çalışmıyor olması gerektiğini anlattı.

Tüm bu şartlara uygunsa yakınına bakan kişiye devlet tarafından aylık bin 300 lira ödeniyor.

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama İçin tıklayın!

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!